Petr Mlsna a Vlastimil Picek si zřejmě budou "rvát vlasy" v případě, že prezident Miloš Zeman dá šanci Miroslavě Němcové (ODS) sestavit vládu. Koalice ODS, TOP 09 a LIDEM už s nimi totiž nepočítá - účastí v kabinetu Jiřího Rusnoka prý zradili parlamentní demokracii a nemají v politické vládě co dělat. Soudí to alespoň někteří představitelé bývalé koalice, které on-line deník TÝDEN.CZ oslovil. Nového ministra by strany měly vybrat i do čela kultury.
"Vlastimil Picek neprojevil dostatečnou úctu k parlamentní demokracii. Svou účastí v úřednické vládě Jiřího Rusnoka, kterou nikdo nevolil, ji popřel. Můj osobní názor je, že by neměl být součástí případné koaliční vlády. Stejný případ je ale i pan Mlsna (bývalý ministr a šéf Legislativní rady vlády - pozn. red.). Byť si ho jako odborníka vážím, nemyslím si, že by bylo vhodné, aby působil jako náměstek ministryně spravedlnosti Benešové a pak se vrátil do role ministra," řekl on-line deníku TÝDEN.CZ místopředseda Starostů a poslanec za TOP 09 Stanislav Polčák.
"Pokud ta situace nastane, tak to bude v kompetenci paní Němcové," uvedla on-line deníku TÝDEN.CZ k personálním změnám bývalá vicepremiérka za stranu LIDEM Karolína Peake. Co se týče Picka - jeho ochod z ministerstva Peake požaduje. Její motiv však může být i prozaičtější - po tom, co ji v prosinci po týdnu ve funkci ministryně obrany tehdejší premiér Petr Nečas odvolal, dosadila ODS do čela resortu právě Picka. Výběru ministra předcházely půtky mezi vládními stranami a ultimáta strany LIDEM. Je zřejmé, že hledání nového šéfa armády nebude jednoduché ani tentokrát.
"Je otázka, jestli by si křeslo měla nárokovat ODS. Ještě jsme o tom nejednali. Miroslav Kalousek je na dovolené," podotkl Polčák. Občanští demokraté však pravděpodobně s obsazením tohoto rezortu svým člověkem počítají. Výměně Picka bránit zřejmě nebudou. Pickův argument, že přijal funkci ministra v Rusnokově vládě kvůli pokračování reformy v armádě, u ODS neobstojí. "Tu reformu mohl dokončit klidně někdo jiný," řekl on-line deníku TÝDEN.CZ předseda sněmovního výboru pro obranu Jan Vidím (ODS).
Další neznámá se týká ministerstva kultury. Křeslo v něm se uvolnilo poté, co na post ještě v Nečasově vládě rezignovala Alena Hanáková. Jeho šéfem by mohli být hned čtyři kandidáti - klarinetista Jiří Hlaváč, bývalý děkan AMU Ivo Mathé, senátor Jiří Šesták nebo poslanec Polčák. "Nejvážnějším kandidátem je Hlaváč," prozradil on-line deníku TÝDEN.CZ Polčák.
Kdo místo Picka a Hanákové v případné vládě Miroslavy Němcové nastoupí, však není otázkou na pořadu dne. Koaliční strany totiž už ani moc nepočítají s tím, že se do vlády vrátí. Svědčí pro to i poslední ultimátum Miloše Zemana a následná reakce na něj ze strany Němcové. Zeman žádá po koalici notářsky ověřených 101 podpisů poslanců stojících za koaliční vládou, Němcová i předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg to odmítají. "Požadovat po parlamentních stranách notářsky ověřené podpisy 101 poslanců jako podmínku pro jmenování premiéra, to je od Miloše Zemana vyslovené vyjádření nedůvěry. Tak se s nikým v politice nezachází. To je to samé, jako kdyby měl jednání s politickým partnerem a nejdříve po něm chtěl, aby mu ukázal trestní rejstřík," napsal Schwarzenberg na svém facebookovém profilu.
Tak či tak asi prezident nebude do složení vlády zasahovat. "Nepředpokládám, že by pan prezident zasahoval do personálních záležitostí, ať už by ve druhém kole jmenoval premiérem kohokoliv," řekl on-line deníku TÝDEN.CZ kancléř Vratislav Mynář.