Reformu veřejných financí, od níž si vláda sibuje snižování rozpočtového deficitu, poslanci schválili. Rebel z řad KDU-ČSL Ludvík Hovorka hlasoval proti. Reforma prošla 101 hlasy proti 99; mění daně, sociální dávky a zavádí poplatky ve zdravotnictví.
Nic důležitějšího dosud kabinet premiéra Mirka Topolánka před poslance nepřinesl, teď si může mnout ruce. Premiér ale nadšení před novináři krotil. "Každá výhra v politice je svým způsobem kompromis," řekl.
Analytici: Reforma zlepší ekonomiku, ale není razantní
Reforma po složitých vyjednáváních v posledních dnech nakonec prošla tak, jak se čekalo. Drama se nekonalo, protože vládu podrželi bývalí sociální demokraté Miloš Melčák a Michal Pohanka. Hlasování poslanců si nakonec pochvaloval i ministr financí Miroslav Kalousek. "Umožňuje mi to předložit rozpočet, který bude vyjadřovat rozpočtové priority vlády a současně udrží deficit pod hranicí tří procent HDP," řekl.
ROZHOVOR: Vlastimil Tlustý: Čtyři minus je lepší než propadnutí
Co se od příštího roku mění Od roku 2008 budou všichni platit stejnou daň z příjmu, nejprve 15 procent, v roce 2009 klesne na 12,5 procenta. Jde o daň z takzvané superhrubé mzdy, tedy hrubé mzdy a pojistného, které odvádí zaměstnavatel. Možná důležitější než daňový parametr jsou slevy na dani, ty se rovněž sníží, což bude znamenat, že čistá mzda stoupne lidem s průměrnými příjmy zanedbatelně.
DPH vzroste Příští rok budou pravděpodobně dražší potraviny a některé služby, například jízdné, voda a teplo. Zaviní to zvýšení sazby DPH z pěti na devět procent. Podle propočtů bude u lidí s průměrným příjmem zvýšení daně převažovat nad růstem mezd.
Firmy zaplatí méně Nižší daně budou odvádět i firmy. Ze současných 24 procent budou do roku 2010 klesat na 19 procent.
U lékaře se bude platit Za návštěvu praktického lékaře zaplatíte 30 korun, za jeden lék na předpis také 30; návštěva pohotovosti přijde na 90 korun. Vláda chce zneužívání zdravotnictví omezit i tím, že za den strávený v nemocnici si připlatíte 60 korun.
Sociální dávky klesnou Reforma zavádí třírychlostní rodičovskou, jeden z rodičů dostane na výběr, zda bude doma s dítětem dva (11 400 Kč), tři (7 600 Kč) nebo čtyři roky (7 600 Kč, po 21. měsíci 3 800 Kč). Klesne porodné na 13 tisíc za každé dítě, stejně jako nemocenská. První tři dny budou zaměstnanci stonat zadarmo. |
Reforma mění desítky zákonů. Zavádí například rovnou daň, snižuje sociální dávky a zavádí poplatky u lékaře. Právě kvůli nim jako jediný z vládní koalice nehlasoval pro reformu lidovec Ludvík Hovorka. Dokonce zvedl ruku proti. "Budeme to řešit," připustil předseda KDU-ČSL Jiří Čunek. Nechtěl ale říci, zda to bude znamenat tlak, aby se Hovorka vzdal mandátu.
Hovorka na sebe nechal dlouho čekat, než přišel mezi novináře do kuloárů. Je otázka, nakolik se na něj vláda může spolehnout i příště, nicméně Hovorka řekl: "Necítím se být poslancem opozice." Ostatně sněmovnu už brzy čeká další bitva o státní rozpočet a Hovorka slibuje loajalitu. "Nebudu mít problém s rozpočtem."
Až vyhrajeme volby, reformu předěláme
Reformu ve sněmovně ostře kritizovali opoziční poslanci. "Myslíme, že je to hloupá reforma," vyřkl definitivní stanovisko předseda poslanců sociální demokracie Michal Hašek. Už před definitivním schválením oznámil, že se sociální demokracie kvůli reformě obrátí na Ústavní soud. Jednak kvůli tomu, že pozměňovací návrh koalice v sobě de facto ukrývá nový zákon, a jednak kvůli chaosu, který projednávání reformy provázel.
Šéf ČSSD Jiří Paroubek pak před reformou rovnou varoval. "Je útokem na životní úroveň většiny občanů," řekl. Přislíbil, že až sociální demokracie zase vyhraje volby, reformu zruší. "Kde to půjde, zrušíme, co půjde," uvedl Paroubek.
Konečné rozhodnutí o reformě provázely procedurální spory a hlasování se opakovalo. I v něm ale koalice reformu prosadila. První hlasování se po bouřlivé výměně názorů mezi sociálními demokraty a řídící schůze Miroslavou Němcovou (ODS) opakovalo, protože socialista Pavol Kubuš reformu omylem podpořil.
První příležitost, jak reformní balík znovu napadnout, dostanou sociální demokraté v Senátu. Jenže tam má výraznou většinu vládní koalice. A ani od prezidenta se nedá očekávat, že by pod reformu nepřipojil podpis.
Foto: ČTK