Vláda nevyužila při předsednictví šanci něco změnit, uvedl Havlíček

Domácí
22. 12. 2022 13:04
Poslanec a exministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček.
Poslanec a exministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček.

Vláda nevyužila šanci při předsednictví něco změnit. Tým úředníků úkoly zvládl skvěle, nicméně pracoval s politickými zadáními, kterým chyběla odvaha. Na čtvrteční tiskové konferenci stínové vlády hnutí ANO to zejména v souvislosti s energetickou politikou Evropské unie řekl bývalý ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček.

Zástupci opozičního hnutí kritizovali zejména víkendovou dohodu unie na zpřísnění a rozšíření fungování trhu s emisními povolenkami. Systém obchodování s povolenkami se bude vztahovat i na vytápění a na silniční dopravu, neunikne mu ani námořní doprava. Unie zároveň zrychlí tempo, jakým firmy z různých odvětví budou muset snižovat škodlivé emise. Ekonomické dopady přechodu na čistší energetiku má spotřebitelům pomoci mírnit nově zřízený klimatický fond.

Vicepremiér a ministr životního prostředí Marian Jurečka (KDU-ČSL) unijní dohodu označil za pozitivní krok pro budoucnost. Výnosy z prodejů povolenek pro Česko podle něj v příštích letech vzrostou zhruba na 1,25 bilionu korun. Nová dohoda také umožní od roku 2025 spustit sociální klimatický fond s dotacemi pro domácnosti. Ve fondu bude podle Jurečky minimálně 50 miliard korun.

"Domácnosti a rodiny budou platit za vytápění fosilními palivy za to, že budou jezdit auty na spalovací motory," kritizoval Havlíček s tím, že sice to bude platit až od roku 2027, už nyní ale opatření bude mít z psychologických důvodů vliv na ceny energií.

Za negativní má také to, že se bude snižovat celkový objem emisních povolenek. Například v roce 2024 jich bude staženo 90 milionů, což podle bývalého vicepremiéra také povede ke zvýšení cen energií. Havlíček má opatření za zásadní znevýhodnění firem v celé EU oproti firmám ve Spojených státech či v Asii.

Rozšíření emisních povolenek je věcně i časově špatně i podle bývalého ministra životního prostředí Richard Brabce. Vnáší podle něj nejistotu do toho, o kolik zdraží teplo či pohonné hmoty, protože se opatření nebude vztahovat jen na pevná paliva, ale i na plyn.

Ze závěrů nedávné klimatické konference je podle Brabce zřejmé, že globální emise neklesají. "To, co nyní Evropa za obrovského sebezapření a obětí včetně rostoucí nezaměstnanosti a ztráty konkurenceschopnosti slavně ušetří, což jsou možná stovky milionů tun emisí CO2, tak to hravě Indie, Čína a další velcí znečišťovatelé vypustí," dodal.

Za jedno z nejúspěšnějších předsednictví za několik posledních desetiletí označil české vedení Rady EU místopředseda Evropské komise Frans Timmermans. Ocenil, že Česko dokázalo dovést do konce velmi komplikovaná jednání o klíčovém klimatickém balíčku.

"To je, jako když vás soused před Vánocemi vytopí, brodíme se půlmetrem vody v obýváku, načež nám soused pošle živého kapra jakožto vyjádření dobrých sousedských vztahů," reagoval Havlíček.

Autor: ČTK Foto: , deposithphotos/Krumphanzl Michal

Další čtení

Jan Lipavský vede českou diplomacii od prosince 2021

Domácí
2. 7. 2025

Zlínský kraj zajistí posílení dopravy na Dny lidí dobré vůle ve Velehradě

Domácí
2. 7. 2025

Nymburskou nemocnici ochromil kyberútok, funguje v nouzovém režimu

Domácí
1. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ