Vláda v pondělí odmítla předlohu opozičního Úsvitu, podle níž by lidé z nebezpečných zemí museli v tuzemsku hlásit pobyt úřadům, aby o nich měly lepší přehled. Seznam nebezpečných zemí by sestavoval kabinet. Poslanci Úsvitu uvádějí jako příklad Turecko, Ukrajinu nebo Kosovo. O nesouhlasném stanovisku ministrů informoval novináře úřad vlády.
"Zařazení země na seznam nebezpečných zemí by mohlo mít zásadní dopady na diplomatické vztahy s těmito zeměmi," upozornili vládní legislativci v předběžném stanovisku pro dnešní zasedání ministrů. Zdůraznili také, že Česko je dlouhodobým zastáncem vízové liberalizace s Ukrajinou. Navíc by se mohlo podle materiálu pro kabinet stát, že z pohledu azylové politiky by Česko některou zemi pokládalo za bezpečnou a z hlediska pobytu jejích obyvatel v tuzemsku za nebezpečnou.
Na seznamu nebezpečných zemí by měly být takové země, o jejichž osvobození od vízové povinnosti rozhodla Evropská unie proti vůli Česka, uvádějí poslanci Úsvitu v důvodové zprávě. Sněmovna letos v březnu odmítla zavedení bezvízového styku s Tureckem, jak vyplývá z dohody mezi EU a touto zemí ohledně migrace. Úsvit tehdy neprosadil, aby sněmovna odmítla dohodu s Tureckem jako celek kvůli tomu, že je bezpečnostním rizikem pro Česko.
O předloze Úsvitu rozhodnou zákonodárci. Kdy se k ní dostanou, není jasné. Řada opozičních návrhů leží ve sněmovně bez projednání už delší čas.
Vláda odmítla, aby lidé z určitých zemí bez víz hlásili pobyt
Domácí
27. 6. 2016 15:35
Zařazení států na seznam obávaných zemí by ovlivnilo diplomatické vztahy.
Autor: ČTK Foto: Profimedia