Liberecký kraj zaplatí 6000 korun jako odškodné za ovci, kterou loni u Doks na Českolipsku roztrhali vlci. Přítomnost těchto vzácných šelem tak už nedokládají jen fotopasti, řekl novinářům hejtman Martin Půta (STAN). Vlčí smečka je v oblasti od roku 2013.
Podle Správy CHKO Kokořínsko - Máchův kraj je v lokalitě potvrzen výskyt pěti vlků. Zachytily je nejen fotopasti, lidé narazili i na stopy, a dokonce je několikrát i pozorovali.
"Škodu uhradí majiteli kraj. Zákon přímo stanoví, že se poskytuje náhrada škody způsobené vybranými zvláště chráněnými živočichy - vlkem obecným, bobrem evropským, vydrou říční, medvědem hnědým, rysem ostrovidem a losem evropským. Naštěstí se polovina těch zvířat na území našeho kraje nevyskytuje. Máme tady jen vlka, bobra a vydru," uvedl Půta. Částka 6000 korun nepředstavuje podle něj jen cenu ovce, ale náklady na likvidaci mrtvého zvířete v kafilerii a také na nutné odborné posudky, které musí potvrdit, že ovci skutečně zabil vlk.
Vlci byli v českých zemích vystříleni koncem 19. století, znovu se začali vracet až v posledních letech ze sousedního Slovenska, Polska a Německa. Výskyt vlků v oblasti Doks potvrdily fotopasti poprvé loni na jaře, později se ukázalo, že se skupina rozrostla o tři mláďata. "Stále jich je pět, čtyři zachytily fotopasti, podle stop jich je ale skutečně pět a máme i potvrzeno, že jeden kus chodí trvale trošku stranou," řekl dnes ČTK vedoucí Správy CHKO Kokořínsko - Máchův kraj Ladislav Pořízek.
Napadení ovce bylo podle něj prvním a zatím posledním hlášeným případem, v oblasti je podle něj dost jiné zvěře. Přesto to nelze vyloučit, proto chovatelé budou muset v budoucnu možná svá stáda zabezpečit. "Před deseti lety proběhlo něco podobného v Beskydech, kde se začala trvale vyskytovat vlčí smečka a ovčáci si tam museli navyknout na to, že musí svá stáda chránit, ať už používáním psů nebo zavíráním ovcí na noc. Uvidíme, zda k tomu dojde i tady nebo zda to bude ojedinělý případ," dodal Pořízek.
Přestože je vlk plaché zvíře, v zimním období se dostával i blíž k lidem. "Jak tam byl klid, bylo tam málo návštěvníků, tak vlci začali chodit směrem k České Lípě. Ale v době kdy je kolem Máchova jezera ruch, jsou tam chataři a rekreanti, tak vyrážejí spíš na sever do lesnaté části," dodal Pořízek. Trvalému ruchu se podle něj snaží vlci vyhnout, že by se ale úplně lidí báli, se říct nedá. Přišli zřejmě z Německa z oblasti, kde se pohybují cykloturisté a na lidi jsou zvyklí. Zda se smečka letos rozroste o další mláďata, není podle Pořízka zatím jasné.