Vnitro nasadí proti "nepřizpůsobivým" domovníky i pochůzkáře

Domácí
2. 11. 2013 05:01
Předlice v Ústí nad Labem.
Předlice v Ústí nad Labem.

Počet policistů v České republice za posledních osm let prudce poklesl. Mezi roky 2005 a 2013 se snížil o 18 procent na 38 363. To se musí změnit, konstatuje ministerstvo vnitra v sérii návrhů, kterými chce řešit problémy v sociálně vyloučených lokalitách.

Sociálně vyloučené lokality jsou místa, kde je velká koncentrace chudých lidí, zvláště Romů. Tato koncentrace se dotýká jak lidí v těchto lokalitách, tak městských čtvrtí, které s nimi sousedí, a to v podobě lichvy či zvýšené kriminality, ale i protiromských nálad s tím spojených. Ty už letos vedly k velkým protiromským demonstracím například v Duchcově, Českých Budějovicích či Ostravě.

Ministerstvo proto navrhlo sérii opatření, která to mají řešit. V oblasti stabilizace bezpečnostní situace je to například krátkodobé posílení početního stavu pořádkových policistů v místě, kde hrozí demonstrace, či vytvoření metodiky, která velitelům zásahu při demonstracích poskytne návod, jak postupovat.

Účastníci mítinku krajně pravicové DSSS se 27. září střetli s policií poté, co vyrazili k převážně romské ubytovně v Ostravě.Při řešení každodenní kriminality v postižených oblastech by podle ministerstva pomohl větší počet pochůzkářů. "V prvé řadě by mělo jít o zvýšení počtů policistů na základních útvarech v lokalitách, kde přetrvávají zásadní bezpečnostní problémy, nebo kde se v poslední době bezpečnostní situace nepřijatelně zhoršila a současně tyto změny vedly k nárůstu problémů s extremismem a nesnášenlivostí," konstatuje ministerstvo v materiálu, jejž má on-line deník TÝDEN.CZ k dispozici.

V terénu by se tak daleko více než nyní měli objevovat takzvaní okrskáři. "Dle závazného pokynu by každý okrskář měl mít vymezenou lokalitu, ve které se pohybuje, a měl by v ní aktivně užívat tzv. místní znalosti k řešení a předcházení konfliktů. Okrskář by měl být vždy občanům nablízku a měl by aktivně s občany komunikovat a vyhledávat případné problémy, které by měl řešit," konstatuje ministerstvo. Vzhledem k tomu, že okrskáři budou znát místní lidi, měli by daleko lépe předcházet konfliktům, domnívá se úřad. Pro práci v sociálně vyloučených lokalitách by přitom měli být okrskáři speciálně vyškolení.

Někteří lidé žijí v tristních podmínkách. Romská osada ve Velkých Kuněticích na Bruntálsku.Specializované policejní hlídky nejsou podle ministerstva jediné, které by měly pomoci při řešení problémů v těchto lokalitách. Mimo jiné tak, že by v "problémových" městech vznikly speciální týmy složené například ze zástupců policie, obcí, romských aktivistů, úřadů práce, ale i neziskových organizací. Ty by situaci analyzovaly a navrhly by její řešení.

V oblasti mělo působit více asistentů prevence kriminality dohlížejících na pořádek a spolupracujících s policií, ale například i domovníci-preventisté zaměření na zvýšení bezpečnosti v obytných domech v majetku města. Do ulic by také mělo vyjít daleko více romských mentorů. Zvýšit by se měl i počet romských asistentů v základních školách, ale i nabídka volnočasových aktivit, která by mládež v sociálně vyloučených lokalitách odvedla od páchání kriminální činnosti. Úřady práce by se pak měly snažit zvýšit nabídku volných míst, a to i za využití daleko většího množství veřejně prospěšných prací. Při prevenci by se pak mělo i více využívat kamerových systémů.

Autor: - pcl -Foto: ČTK

Další čtení

ilustrační foto

Vedro je všude, ale na Moravě navíc silné bouřky, vítr, srážky

Domácí
6. 7. 2025

Forman měl silný vliv na začátek mé kariéry, uvedl Douglas ve Varech

Domácí
5. 7. 2025

Výpadek proudu postihl milion odběrných míst, způsobil ho spadlý kabel

Domácí
4. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ