Vnitro: teroristé by mohli přenést část svých aktivit do Česka

Domácí
20. 3. 2013 14:38
Prioritou ČR v boji proti terorismu zůstává zejména zlepšování spolupráce mezi zainteresovanými subjekty.
Prioritou ČR v boji proti terorismu zůstává zejména zlepšování spolupráce mezi zainteresovanými subjekty.

Česká republika by se vzhledem ke své mezinárodní pozici mohla stát zemí, do níž teroristé přesunou těžiště svých aktivit. Upozorňuje na to Strategie ČR v boji proti terorismu na letošní rok, kterou na zasedání podle premiéra Petra Nečase (ODS) schválila vláda. Největším rizikem pro ČR je však podle dokumentu to, že je nejen tranzitním místem pro lidi podezřelé z terorismu, ale i prostorem pro jejich krátkodobý pobyt.

"Ačkoliv se území České republiky zatím nestalo dějištěm žádné akce označitelné za teroristický útok klasického charakteru, riziko uskutečnění takového útoku stále trvá," píše ministerstvo vnitra v materiálu pro kabinet. Zpráva v této souvislosti připomíná útok na izraelské turisty, který se odehrál loni v červenci na letišti v bulharském Burgasu a při němž zemřelo včetně atentátníka sedm lidí.

"V neposlední řadě mohou být potenciálním rizikem vztahy České republiky a státu Izrael a podpora tomuto státu vyjadřovaná na mezinárodní scéně," uvedlo vnitro. Podle něho je však úroveň připravenosti ochrany obyvatelstva srovnatelná s jinými vyspělými státy světa.

Hlavní prioritou ČR v boji proti terorismu zůstává zejména zlepšování komunikace a spolupráce mezi zainteresovanými subjekty. Státní orgány by však neměly podceňovat ani riziko radikalizace některých občanů ČR, věnovat by se měly podle strategie také začleňování cizinců do společnosti.

"Hrozba ze strany některých imigrantů bude nadále narůstat. Nebezpečné podhoubí pro radikalizaci představuje stále narůstající počet uzavřených národnostních enkláv, které zatím v České republice vznikaly převážně z ekonomických důvodů," varuje materiál.

Strategie ale upozorňuje i na to, že Ústavní soud svým dubnovým rozhodnutím o zrušení části trestního řádu znesnadnil práci policii i tajným službám. Soud zrušil část zákona týkající se získávání takzvaných provozních a lokalizačních údajů od operátorů. Poslanci proto museli normu novelizovat. V současné době ale již operátoři nemusí, na rozdíl od předchozí úpravy, uchovávat informace o takzvaných serverových službách. "Současný stav vede tedy k tomu, že se Policie ČR nedostane k důležitým údajům z hlediska odhalování trestné činnosti," podotkli autoři.

Celosvětově je pak prý potřeba reagovat i na stále se zvyšující počet útoků, které provádějí takzvaní osamělí vlci. Jde o jednotlivce, kteří jednají izolovaně od teroristických organizací.

Autor: ČTK Foto: Karel Šanda

Další čtení

Jan Lipavský vede českou diplomacii od prosince 2021

Domácí
2. 7. 2025

Zlínský kraj zajistí posílení dopravy na Dny lidí dobré vůle ve Velehradě

Domácí
2. 7. 2025

Nymburskou nemocnici ochromil kyberútok, funguje v nouzovém režimu

Domácí
1. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ