Asi tři desítky lidí si na pražském vyšehradském hřbitově připomněly památku novináře Ferdinanda Peroutky, který se v poslední době stal předmětem kontroverzí kvůli výrokům prezidenta Miloše Zemana. Právě slova hlavy státu ve svém projevu kritizoval novinář Jiří Peňás. Peroutkova vnučka Terezie Kaslová řekla, že kvůli tomu v příštím týdnu podá žalobu na stát.
"To, co by mohlo být plodem zatemněné paměti a jejím bezvýznamným lapsem, který se řeší okamžitou omluvou, se vyvinulo v jakýsi kulturní boj, střet dvou chápání etik - jedné, která využije každé možnosti rány pod pás, a druhé, která na to udiveně zírá," uvedl Peňás k současným sporům.
Ty začaly Zemanovým lednovým projevem na pražském fóru k holokaustu, kde hovořil mimo jiné o selhání intelektuálů v krizové situaci, jakou byl nástup nacismu, a o jejich fascinaci nacismem. "Jeden z největších českých novinářů Ferdinand Peroutka uveřejnil v prestižním časopise Přítomnost článek s titulkem 'Hitler je gentleman'. Tentýž novinář po mnichovské dohodě napsal: 'Nemůžeme-li zpívat s anděly, musíme výti s vlky'," řekl tehdy Zeman. Podle odborníků i Společnosti Ferdinanda Peroutky ale takový článek neexistuje.
"Myslím, že to pochopili prezidentovi příznivci správně, že klíč neleží v tom, jestli onen článek existuje, či nikoliv. Každý ví, že nikoliv. Ale v možnosti zaútočit, ušpinit a diskreditovat symbolického představitele toho liberálního a svobodomyslného, co v české společnosti zůstává a co je v konfliktu s pojetím politiky a světa opačným, tedy autoritářským, nekulturním a hledajícím vazby tam, kde by je lidé jako Peroutka viděli s velkými obavami," řekl také Peňás.
Sdružení Ferdinanda Peroutky otevřeným dopisem vyzvalo prezidenta, aby svá tvrzení buď doložil, nebo se veřejně omluvil. Ten tak zatím neučinil; po článku už týdny marně pátrá jeho mluvčí Jiří Ovčáček. Peroutkova vnučka Kaslová se proto rozhodla domoci se omluvy žalobou na stát. Podá ji v příštím týdnu u soudu v Praze 1. "Já si myslím, že si člověk nemá nechat všechno líbit," řekla.
Ovčáček sdělil, že Hrad začne v pondělí na svých stránkách zveřejňovat některé kontroverzní Peroutkovy články.
Na vyšehradském hřbitově si dnes lidé také připomněli 70. výročí úmrtí malíře a spisovatele Josefa Čapka, který zemřel v dubnu 1945 v nacistickém koncentračním táboře Bergen-Belsen.