Vodné v Česku podraží. Prolomí i hranici sto korun za kubík

Domácí
5. 4. 2016 11:13
Vodovodní baterie (ilustrační foto).
Vodovodní baterie (ilustrační foto).

Cena vodného a stočného se příští rok v České republice výrazně zvýší. Kvůli podfinancované infrastruktuře a vyšším poplatkům za odběr pozemních vod budou lidé na řadě míst platit více než sto korun za metr krychlový. Vyplývá to z analýzy poradenské společnosti Grant Thornton. Na počátku letošního roku vodné a stočné zdražilo v průměru o 1,5 procenta, podle Sdružení oboru vodovodů a kanalizací ČR platí Češi v průměru přibližně 83 korun za metr krychlový.

Růst cen se týká především měst a obcí, kde se dlouhodobě odkládaly investice do obnovy vlastní infrastruktury, a těch, které jsou závislé na odběru podzemních vod. "V roce 2017 se potkají dva naprosto zásadní faktory ovlivňující cenu vody - nutné investice do přirozené obnovy vodohospodářské infrastruktury a zvýšení poplatků za odběr podzemních vod na základě novely vodního zákona," uvedl partner společnosti Grant Thornton Pavel Válek.

Cílem novely vodního zákona je omezit množství vypouštěné odpadní vody a regulovat používání zdrojů podzemních vod. Reaguje také na pokračující sucha v Čechách. Zdroje podzemních vod používá téměř polovina měst a obcí v ČR, a to včetně měst, které zdroje kombinují.

"Je na místě začít vážně hovořit o tom, že již brzy dojde k dosažení magických 100 Kč za metr krychlový za vodné a stočné, a to na více místech České republiky. Tato magická cena představuje v průměru ČR výši sociálně únosné ceny vody," upozornil David Pirner z Grant Thornton. Sociální únosnost cen počítá s hodnotou dvou procent průměrných čistých příjmů domácností v daném regionu, takže je otázka, zda bude možné ceny za vodu udržet v souladu s tímto pravidlem, dodal.

Na několika místech ČR ale voda více než sto korun za metr krychlový stojí už nyní. Jde například o provozovatele Vodárna Plzeň - Vodárenská kanalizační či Severočeské vodovody a kanalizace - VHS Turnov.

Zhruba polovina pitné vody pochází z povrchové a polovina z podzemní vody. Vodárenské firmy platí státu za odběr metru krychlového podzemní vody dvě koruny na pití a tři koruny na jiné použití. Povrchovou vodu kupují vodárny od jednotlivých státních podniků Povodí. Je dražší a její cena se pohybuje od čtyř do devíti korun za metr krychlový.

Odborový svaz pracovníků dřevozpracujících odvětví, lesního a vodního hospodářství ČR již dříve upozornil na to, že kvůli novele vodního zákona zaplatí lidé za vodu až o 800 Kč ročně víc. Ministerstvo životního prostředí chce v novele zdražit odběry podzemní vody do roku 2022 na čtyřnásobek. Předpokládá, že vzroste i cena za odběr povrchové vody, kterou si určují jednotlivá Povodí. Změny ale podle resortu budou mít na ceny vody pro spotřebitele nejvýš regionální dopad.

Autor: ČTK Foto: ČTK , Ramík Drahoslav

Další čtení

Forman měl silný vliv na začátek mé kariéry, uvedl Douglas ve Varech

Domácí
5. 7. 2025

Výpadek proudu postihl milion odběrných míst, způsobil ho spadlý kabel

Domácí
4. 7. 2025
ilustrační foto

Analytici: Evropa potřebuje inteligentní sítě. Zvýší bezpečnost, sníží cenu

Domácí
4. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ