Vodní záchranka zachraňuje lidi. Peníze nedostane
24.07.2008 12:50 Původní zpráva
Zachráníme každoročně 500 až 600 životů, říkají vodní záchranáři. Vyzbrojeni tímto číslem žádají po státu, aby přispíval na jejich činnost. Ministerstvo zdravotnictví jim ale pro letošní rok nepřidělilo ani korunu. Podle ministerstva totiž vodní záchranáři jsou jen školení laici, kteří do ranku zdravotnictví nepatří.
"Povinnost chránit životy svých občanů má stát. A nikdo jiný, kdo by je chránil při rekreaci na vodních plochách, tu není," hájí požadavky záchranářů prezident vodní záchranné služby Jiří Magasanik. Podle něj by stát měl garantovat vodním záchranářům pravidelný roční přísun peněz. "Pokud bychom dostávali 20 až 30 milionů korun ročně, jsme schopni garantovat ochranu velkých vodních ploch," tvrdí Magasanik.
Ministerstvo zdravotnictví však nesouhlasí. Podle mluvčího Tomáše Cikrta něj by se o bezpečí občanů měly starat obce a kraje, záchranáře by mohly platit i firmy, které u vodních ploch vydělávají. Ostrahu koupališť totiž žádný zákon neukládá.
"Zatímco bazén si dnes nikdo neutroufne otevřít bez plavčíka, na venkovních koupalištích je běžné, že tam lidi nikdo nehlídá," varuje Magasanik.
Legislativa se ale měnit nebude. "Kdo by určoval, na kterých plochách mají záchranáři být?" upozorňuje na úskalí tohoto problému Cikrt. A dodává, že vodní záchranáři by se měli inspirovat u těch horských: sjednotit se a vyjednat si podporu ministerstva pro místní rozvoj. "Zkoušeli jsme to, ale ministr Čunek nás odmítl," říká lakonicky Magasanik.
Dotujeme ze svého
V minulých letech ministerstvo zdravotnictví přispívalo vodním záchranářům formou grantů. Loni dostali pětimilionový grant - téměř polovinu těchto peněz si ale museli sehnat ze svých zdrojů. Letos ministerstvo vodní záchranné službě nedalo ani korunu, záchranáři přesto fungují. Sehnali si sponzory a dotují provoz ze svých zdrojů. "Přijedu k přehradě vlastním vozem a z nádrže čerpám benzin hadičkou do motoru člunu," líčí denní praxi student Vysoké školy báňské Miroslav Mores, který slouží na Slezské Hartě.
Podle ministerstva ale vodní záchranáři do gesce resortu zdravotnictví nepatří. I když záchranáři mají zdravotnické kurzy, nejsou to zdravotníci podle zákona. "Vodní záchranná služba funguje podle živnostenského zákona, takže ministerstvo nemůže nijak kontrolovat kvalitu jejích služeb," upozorňuje Cikrt.
Foto: archiv
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.