Čestné uznání
Vojáci dostali na Vítkově medaile a ocenění za zahraniční mise
17.08.2018 15:48
Medaile za působení v zahraničních misích v Afghánistánu, Iráku, Mali či na Golanských výšinách v pátek převzalo v památníku na pražském Vítkově téměř 120 vojáků. Působili třeba na velitelství mise v Afghánistánu, cvičili afghánské piloty vrtulníků nebo hlídali tamní českou ambasádu. Vybraní vojáci byli oceněni záslužnými kříži ministra obrany, čestnými odznaky armády nebo věcnými dary.
"Mír a bezpečí jsou hodnoty, které se nám zdají samozřejmé. Události uplynulých dnů nám však ve vší naléhavosti a syrovosti připomněly, že mír a bezpečí nejsou samozřejmostí. Naopak. Jedná se o hodnoty, za které platíme i tu největší cenu, cenu života," řekl přítomným vojákům náměstek ministra obrany Jakub Landovský (ČSSD). Připomněl tak smrt tří českých vojáků z jiné jednotky, kteří na začátku srpna padli v Afghánistánu po sebevražedném útoku. Vojáci dnes jejich památku uctili minutou ticha.
Vojákům za nasazení poděkovala také předsedkyně sněmovního výboru pro obranu Jana Černochová (ODS) a zástupce náčelníka generálního štábu Jiří Verner. Poznamenal, že obrana Česka neznamená jen obranu českých hranic.
Mezi oceněnými vojáky byli i vojenští policisté z jednotky KAMBA, kteří se vrátili z asi čtyřměsíčního působení v Afghánistánu. V Kábulu měli za úkol ochranu velvyslanectví a jeho personálu. "Působení je tam samozřejmě velmi obtížné. Hlídáte osoby a objekty v jedné z nejproblematičtějších zemí na světě," řekl zástupce velitele jednotky Jiří Rathuský. Situace je podle něj v Afghánistánu značně nepřehledná, protože je v zemi několik bojujících stran a zájmových skupin.
Vojenští policisté mají na starosti ochranu českého zastupitelského sboru. Hlídají například velvyslance při jeho výjezdech mimo ambasádu, na starosti mají i ostrahu budovy velvyslanectví. Podle Rathuského má jednotka dva ochranné týmy, jeden z nich se stará o denní program velvyslance, druhý má odpovědnost za běžný provoz ambasády, tedy její obranu a ostrahu, ale i třeba nákup potravin nebo přípravu jídla. "Pro pana velvyslance vaří místní kuchař, my ostatní se stravujeme z vlastních zásob," poznamenal. Jídelníček tak záleží na jejich dohodě.
Na Golanských výšinách působil tříčlenný tým českých vojáků v misi Spojených národů UNDOF. Má za úkol od roku 1974 dohlížet na mír mezi Izraelem a Sýrií na Golanech. Situaci pozorovatelské misi ztížila občanská válka v Sýrii, kvůli které se museli její zástupci stáhnout na izraelskou část hranice. Velitel českého týmu Jiří Jindra řekl, že nyní se mise opět přemísťuje do syrského kempu.
Čeští vojáci působili ve štábu mise. Jindra měl na starosti výcvik jednotek v misi, další působili ve funkci vedoucího plánovacího oddělení a jako specialista na výpočetní techniku. "Převážně jsme pracovali na velitelství a na štábu té mise, ale nicméně i ten prostor jsme opouštěli, abychom byli v kontaktu s příslušníky pozorovací mise mimo základnu," řekl. Jindra poznamenal, že se letos řešilo několik konfliktů mezi Izraelem a Sýrií: "Bezprostředně jsme se samozřejmě těchto konfliktů neúčastnili, nicméně jsme je vnímali."
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.