Členové speciální jednotky Vojenské policie (SOG) se bojí o budoucnost svého útvaru a mají prý důvodné podezření, že jsou sledováni pracovníky vojenské kontrarozvědky a že jsou monitorovány jejich telefonní hovory. Uvádí se to v prohlášení členů jednotky.
Informace o údajných prohřešcích SOG v Afghánistánu, které v se poslední době dostaly do médií, jsou podle členů jednotky součástí kampaně, která má za úkol zdiskreditovat důvody její existence.
"O osud jednotky se bojíme úplně všichni. Byl zastaven výcvik, dáváme dohromady papíry a je nepsaným tajemstvím, že někteří lidé budou muset odejít, pokud se nebudou ztotožňovat s nějakou novou vizí," řekl ve čtvrtek jeden z příslušníků útvaru.
ČTĚTE TAKÉ: Čestí dobrodruzi v Afghánistánu si chodili tajně zastřílet
Inspekce: speciálové z SOG mají slabé velení
Podle prohlášení upozornil SOG armádu na podezření, že jeho příslušníci jsou sledováni, už 19. března, zatím ale bez výsledku. "Určité tlaky, výpady a nevraživost vůči SOG v průběhu posledních dvanácti měsíců ze strany velitele vojenského zpravodajství jsou v kruzích Armády České republiky veřejným tajemstvím," uvedli vojáci.
Vyjádření šéfa Vojenského zpravodajství Ondřeje Páleníka se zatím nepodařilo získat. Mluvčí ministryně obrany Andrej Čírtek k případnému sledování vojáků SOG nemohl poskytnout žádné informace.
"Zářez na pažbě"
Deník Mladá fronta Dnes (MfD) ve středu zveřejnil, že příslušníci SOG v Afghánistánu nechali své britské spolubojovníky na holičkách, ve čtvrtek uvedl, že ostřelovači jednotky se na vlastní pěst snažili o "zářez na pažbě", tedy bojový zásah. "Naprosto odmítáme, že by se děly takové věci. Že bychom nechali kohokoliv z koaličních vojáků ve štychu," zdůraznil člen jednotky, který si nepřál uvádět své jméno.
ČTĚTE TAKÉ: Češi v Afghánistánu selhali. Nechali Brity ve štychu
Informace z deníku ve čtvrtek odmítl i nový velitel Vojenské policie Vladimír Ložek. Doplnil, že pokud se v Afghánistánu vojáci druhého ze tří kontingentů SOG v provincii Hílmand dopustili přestupků, týkalo se to případně jen přípravy operací a nikdy provádění operací samotných. Přesto krátce po svém nástupu odvelel k jiné práci velitele Petra Krčmáře a dva další důstojníky. Ti měli připravit novou koncepci SOG, nyní v Brně připravují plán cvičení některých jednotek Vojenské policie.
Vojáci napsali Parkanové dopis
Situace okolo SOG a chování části příslušníků jednotky v Afghánistánu se postupně dostává na veřejnost od počátku roku. Část příslušníků po návratu z mise napsala dopis ministryni obrany, ve kterém upozorňovala na špatnou situaci v jednotce za působení v Afghánistánu. Do věci se poté vložila ministerská inspekce, kterou v té době vedl právě Ložek. Vyšetřování stále není u konce.
Podle jednoho z příslušníků SOG jsou autory této stížnosti z větší části lidé, kteří právě kvůli svému chování v Afghánistánu po návratu z mise museli speciální útvar opustit. Dopis samotný se podle stejného vojáka však stal "municí", která má sloužit k likvidaci jednotky.
Ministryně obrany v demisi Vlasta Parkanová (KDU-ČSL) ve čtvrtek sdělila, že ministerstvo o rozpuštění SOG neuvažuje. Také Ložek zdůraznil, že chce co nejdříve dosáhnout zklidnění situace v jednotce a vrátit ji "na špici mezi útvary Vojenské policie".
ČTĚTE TAKÉ: Armáda odvelela tři velitele elitní jednotky
"My budeme rádi diskutovat o zmiňovaných pochybeních, ale přes naše žádosti nám dodnes nebyl nikdo schopen oficiálně říct, za co jsme vlastně popotahováni," poznamenal příslušník jednotky. Dopis, který celou kauzu odstartoval, prý nikdo ze SOG dosud neviděl. "Myslím, že má v tuto chvíli o nás díky informacím, které dostává, zkreslené představy," dodal voják o ministryni.
Foto: Reuters, ČTK a army.cz