Voják zraněný v Afghánistánu se už léčí v Praze

Domácí
9. 9. 2012 09:07
V Afghánistánu byl 7. září  těžce zraněn český voják.
V Afghánistánu byl 7. září těžce zraněn český voják.

Český voják, který byl v pátek těžce zraněný při útoku v Afghánistánu, se už léčí v Praze. V sobotu v noci ho sem přepravil vojenský speciál. Vážná zranění způsobily desátníkovi v provincii Lógar střepiny po dopadu rakety na základnu Shank. Muž je v péči lékařů vojenské nemocnice ve Střešovicích.

Stav zraněného je stabilizovaný. Při převozu ho doprovázeli lékaři a odborný zdravotnický personál, uvedla mluvčí Generálního štábu. Ve střešovické nemocnice ho čekají další vyšetření a léčba.

S ohledem na rodinu vojáka nebude armáda poskytovat podrobnosti k jeho zdravotnímu stavu.

Při pátečním útoku na základnu raketa dopadla do ubytovacího prostoru vojáků. Zraněnému šestadvacetiletému desátníkovi L.H. byla po útoku poskytnuta první pomoc. Následně byl přesunut na základnu KAIA u Kábulu, kde ve vojenské nemocnici působí čeští lékaři.

V Afghánistánu byl 7. září těžce zraněn český voják."Bezpečnostní situace v provincii Lógar je obvyklá tomuto období, v letním období jsou útoky vždy intenzivnější. V poslední době byly raketové útoky na základnu v podstatě každodenní záležitostí. Nijak se to ale nevymyká obvyklému stavu," uvedla mluvčí generálního štábu Jana Růžičková.

Současná, v pořadí desátá, jednotka působící v Lógaru je posledním provinčním rekonstrukčním týmem České republiky v Afghánistánu. Po jejím odchodu nastoupí likvidační skupina logistiků, kteří budou mít na starosti dopravu materiálu zpět do vlasti. Česká armáda se z Afghánistánu postupně stahuje, podobně jako další koaliční síly.

Při působení deváté jednotky se v srpnu stala základna Shank terčem sebevražedného atentátníka. Vozidlo naplněné výbušninami najelo do vstupu na základnu a explodovalo. Vojáci deváté jednotky vyvázli bez zranění, někteří z nich pocítili náraz tlakové vlny. Výbuch tehdy zranil 34 lidí. S misí v Afghánistánu je spojeno několik vážných zranění i úmrtí českých vojáků.

Autor: ČTK Foto: ČTK/AP

Další čtení

ilustrační obrázek

Poslanci utratili méně, než dostali – platy ale rostly. Jak hospodařil parlament?

Domácí
14. 5. 2026
ilustrační obrázek

Hradec Králové bez vlaků: velká přestavba nádraží za 10 miliard komplikuje cestování

Domácí
14. 5. 2026

Usnadnit léčbu pacientů se vzácnými onemocněními má propojení nemocnic napříč EU

Domácí
13. 5. 2026

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ