Vojenskou rozvědku povede Adam. Jen dočasně

Domácí
17. 5. 2007 17:21
ilustrační foto
ilustrační foto

ilustrační foto

Dočasným vedením Vojenského zpravodajství pověřila ministryně obrany Vlasta Parkanová (KDU-ČSL) generála Pavla Adama. Informoval o tom mluvčí ministerstva obrany Andrej Čírtek. Adam byl dosud zástupcem Miroslava Krejčíka, jehož rezignaci Parkanová už přijala.

Generál Krejčík se ve středu rozhodl, že sám odstoupí, důvody nesdělil. Podle neoficiálních informací složil funkci kvůli dlouhodobým neshodám s Parkanovou, která se ho pokusila několikrát odvolat. Kabinet však o jejím návrhu nikdy nehlasoval. Naposledy ve středu Parkanová tento bod znovu předložila, ale pak jej stáhla. Krejčík se poté rozhodl, že tak citlivou funkci nemůže bez důvěry nadřízených dále vykonávat. Parkanová v březnu prohlásila, že k němu němá důvěru. Vadila jí například vyjádření pro tisk. Krejčík mimo jiné řekl, že ve vojenské tajné službě do roku 2003 působila řada důstojníků StB, kteří práci služby sabotovali.

Krejčík stál v čele vojenské zpravodajské služby od konce roku 2004. Služební poměr vojáka z povolání mu měl vypršet letos v říjnu. Nakonec se s ním premiér Mirek Topolánek a Parkanová dohodli, že skončí už na konci června. Deník Právo ve středu uvedl, že ještě dříve by měl odejít proto, že ho vojenská policie vyšetřuje kvůli údajnému zneužití pravomoci veřejného činitele.

O co přesně šlo, nechce podle České televize nikdo oficiálně říct. Podle jedné ze spekulací policie prošetřovala informaci, že Vojenské zpravodajství pracovalo proti KDU-ČSL. Krejčíkova zpravodajská služba prý v minulosti například upozorňovala na některé podezřelé zakázky v resortu obrany a právě na to, že mezi zpravodajci donedávna působili bývalí příslušníci komunistické StB.

Mluvčí Vojenského zpravodajství Ladislav Šticha uvádí, že i když Krejčík odchází z funkce ředitele, do konce června trvá jeho závazek jako vojáka z povolání. Podle tisku měl Krejčík nastoupit jako šéf bezpečnostního odboru úřadu vlády, jenže kvůli vyšetřování tato možnost zřejmě padla. Má prý i nabídky ze soukromé sféry.

V České republice působí dvě civilní a jedna vojenská tajná služba. Civilní tajné služby tvoří Úřad pro zahraniční styky a informace, který plní úkoly civilní rozvědky, a Bezpečnostní informační služba (BIS), jež pracuje jako civilní kontrarozvědka. Oběma těmto úřadům nyní šéfuje Jiří Lang, i když nejsou sloučeny.

Armádní tajnou službu představuje Vojenské zpravodajství, které zahrnuje rozvědku a kontrarozvědku.

Profil Pavla Adama

Jméno: Pavel Adam
Hodnost: brigádní generál, od října 2006
Vzdělání: absolvent střední vojenské školy v Novém Mestě nad Váhom a vojenské vysoké školy v Liptovském Mikuláši; kurzy v zahraničí, například loni na škole NATO v Římě
Kariéra: v armádě od roku 1981, od roku 1984 příslušník Vojenského obranného zpravodajství, bezpečnostní důstojník Vojenského obranného zpravodajství (1997-1999), působení na hlavním velitelství NATO v Heidelbergu (1999-2002), od roku 2002 zástupce ředitele odboru a vedoucí oddělení vnitřní bezpečnosti, později ředitel výkonu zpravodajské činnosti a zástupce ředitele Vojenského zpravodajství; dnes pověřen jeho vedením
Ostatní: dvakrát byl účastníkem zahraničních misí české armády - v Iráku a Kosovu.

Foto: ČTK

Autor: ČTK

Naše nejnovější vydání

TÝDENSedmičkaTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ