Jednání středočeské ČSSD s KSČM o podpoře menšinové krajské vlády sociálních demokratů zatím výsledek nepřineslo. Komunisti požadují pět míst v jedenáctičlenné krajské radě, s tím ČSSD nesouhlasí. "Shoda panuje na poměrném zastoupení ve výborech a komisích," řekl po odpoledním setkání vyjednavačů šéf středočeské ČSSD Miloš Petera.
"Stanoviska v této chvíli jsou rozdílná, my chceme menšinovou vládu, KSČM chce poměrné zastoupení. Shodli jsme se na tom, že výbory a komise by měly být v poměrném zastoupení. O tom samém modelu budeme ještě jednat s ostatními stranami v krajském zastupitelstvu," řekl Petera. Komunisty navrhovaný model pět krajských radních plus hejtman pro ČSSD a pět radních za KSČM je zatím podle Petery pro ČSSD nepřijatelný.
Další kolo jednání s KSČM se uskuteční v pondělí 29. října. Do té doby se sejdou krajské výkonné výbory obou stran. Předběžné termíny jednání sociálních demokratů s ODS a TOP 09 jsou úterý, respektive čtvrtek.
"Prostě lidé dali najevo, že si přejí, abychom dál se sociálními demokraty spolupracovali, a tím, že máme více mandátů než posledně, tak abychom měli přímou zodpovědnost na tom řízení," řekla poslankyně a členka vyjednávacího týmu KSČM Jiřina Fialová. O konkrétních funkcích radních se zatím nediskutovalo, na to dojde až po případné dohodě o vzniku koalice, uvedla. Do personálního obsazení funkce budoucího hejtmana podle dřívějšího vyjádření šéfa krajské KSČM Stanislava Grospiče komunisti sociálním demokratům mluvit nehodlají.
Středočeská ČSSD chce menšinovou vládu, která může být podpořena zprava i zleva. Koalici s KSČM by se nebránila ani současná hejtmanka Zuzana Moravčíková nebo její náměstek Marcel Chládek. Napříč politickým spektrem chce jednat i volební lídr ČSSD Josef Řihák.
Krajské volby ve Středočeském kraji vyhrála ČSSD před KSČM a ODS. Z celkových 65 mandátů jich sociální demokraté získali 20, komunisti o jeden méně a občanští demokraté 16. TOP 09 a Starostové budou mít deset zastupitelů.