Vedení ČSSD v Plzeňském kraji odmítlo nabídku ODS na vytvoření koalice v čele plzeňského hejtmanství. Sociální demokraté se naopak jednotně vyjádřili pro levicové uspořádání krajské rady. Ještě není rozhodnuto, v jaké formě. ČSSD ale připustila i přímou účast KSČM v radě. Nevyhoví však požadavku komunistů, kteří chtěli tři místa v krajské radě. ČSSD je ochotna nabídnout maximálně dva posty radních. Definitivní rozhodnutí ještě nepadlo, v jednáních se bude pokračovat, řekl hejtman a krajský šéf ČSSD Milan Chovanec.
Sociální demokraté volby nevyhráli, skončili těsně druzí za ODS. Obě strany mají ale v pětačtyřicetičlenném zastupitelstvu po 15 mandátech. Protože ODS odmítá spolupráci s komunisty, kteří disponují 12 křesly, je právě ČSSD pro utvoření koalice klíčová. TOP 09 a Starostové pro Plzeňský kraj nejsou se třemi mandáty pro vytvoření většinové koalice dostatečně silný spojenec pro žádnou ze stran.
Komunisti, kteří dosud menšinovou vládu ČSSD tiše podporovali, už chtějí viditelnější roli a účast v otevřené koalici. Krajské vedení ČSSD, stejně jako Chovanec, preferuje i nadále pokračování menšinové rady za podpory KSČM. "Krajský výkonný výbor připouští i přímé zastoupení KSČM v radě," uvedl Chovanec. Připadá v úvahu, že komunisti by mohli dostat místo radních, kteří už v dalším volebním období nepokračují, to znamená například oblast sociálních věcí, majetku či životního prostředí.
"Pro nás je prioritou účast v otevřené koalici, ne počet míst v radě. Myslím, že není až tak zásadní, zda to budou tři nebo dvě místa, na ta dvě místa bychom mohli přistoupit," reagoval na rozhodnutí ČSSD lídr krajské kandidátky KSČM Karel Šidlo. Zopakoval, že tichou podporou pro sociálnědemokratickou vládu už komunisti být nehodlají.
Lídr ODS Jiří Pospíšil řekl, že rozhodnutí ČSSD akceptuje. "Nic proti němu nezmůžeme, budeme ale tvrdou a důslednou opozicí," uvedl. Podle něj bylo od zveřejnění výsledků voleb zřejmé, že ČSSD se bude snažit udržet si vládu. "ČSSD si nenechá vzít post hejtmana a udělá pro to i mocenský pakt s komunisty. Je na jejich osobní odpovědnosti, aby pak jednou vysvětlili, že přivedli komunisty v kraji k reálné moci," dodal.
Rozpočtové provizorium kvůli stížnosti?
ODS nabídla ČSSD koalici, kde by ODS měla hejtmana a obě strany by si rozdělily po čtyřech místech v radě. V druhé variantě ODS navrhovala zapojení TOP 09 a Starostů, kterým by připadlo jedno místo v radě, ČSSD by měla čtyř a ODS tři radní a hejtmana. V týdnu se zástupci ODS i TOP 09 se sociálními demokraty setkali a probírali s nimi své postavení opozice. Lídr ODS Jiří Pospíšil v pátek řekl, že ČSSD nabídla jeho straně dvě místa předsedů výborů, včetně předsedy kontrolního výboru.
Ustavující zasedání krajského zastupitelstva se původně mělo konat 5. listopadu. Krajský soud ale ve čtvrtek přijal jednu stížnost na volby a na rozhodnutí má 20 dní. "Původní termín 5. listopadu proto určitě padá. V nejhorším případě bude zastupitelstvo na konci listopadu nebo začátkem prosince, v lepším případě, pokud se soud s námitkou vypořádá dříve, tak by to bylo někdy v polovině listopadu," uvedl Chovanec. Kvůli zdržení musí navíc kraj počítat i s variantou, že se nestačí přijmout rozpočet na příští rok. Kraj proto začal pracovat na rozpočtovém provizoriu.