Hity voleb: ODS bojuje o přežití, ČSSD chtějí zahanbit komunisti

Domácí
12. 10. 2012 06:22
Začínají ostře sledované krajské volby a volby do třetiny Senátu.
Začínají ostře sledované krajské volby a volby do třetiny Senátu.

Málokdy v minulosti byly regionální a senátní volby tak důležité pro celostátní politiku jako letos. O hodně půjde hlavně premiéru Petru Nečasovi, který bude za pár týdnů na kongresu obhajovat svůj předsednický post v ODS. Sociální demokraté budou zase bojovat o udržení nadvlády v krajích. Komunisti mohou dosáhnout historického triumfu a lidovci zkusí velký comeback.

Volební místnosti se otevřou dnes ve 14 hodin a hlasovat se bude až do 22. hodiny a v sobotu od 8.00 do 14.00. Do krajů se volí ve 13 regionech kromě Prahy, o jejímž zastupitelstvu se rozhoduje v rámci komunálních voleb. Do Senátu se volí na třetině území Česka.

Co může volební klání přinést hlavním stranám? ODS si za poslední měsíce dokázala svou pozici podkopat hned na několika frontách. Výsledek voleb tak bude jen jedním z několika faktorů, které rozhodnou o pokračování koaličního kabinetu a politickém osudu Petra Nečase.

Nečas varuje: Za výsledek zodpovídají regiony

Pro premiérovu stranu bude především důležité, zda a v kolika regionech se dostane do krajské rady. Dopadnou-li volby podle průzkumů, tedy jasným vítězstvím ČSSD, bude se muset modrá strana spoléhat právě na spolupráci s oranžovými. Jenže jejich předseda Bohuslav Sobotka se jasně vyslovil pro koalice s komunisty, případně s lidovci. Pokud budou občanští demokraté výrazně odříznuti od vlivu v regionech, dá se očekávat, že již tak velký tlak na stranické vedení ještě posílí. Mnozí krajští představitelé strany se netají názorem, že jsou trestáni právě kvůli vládě. K takzvaným rebelům bojujícím ve sněmovně proti vládnímu úspornému balíčku se již přidala některá místní sdružení z Prahy, středních Čech či jižní Moravy.

Premiér Petr Nečas.Zajímavý je vývoj, jakým prošlo uvažování ODS o krajských volbách. Nejdříve se strana klonila k celostátním tématům, aby se vyhnula opakování debaklu z roku 2008. Tehdy občanští demokraté nedokázali čelit ČSSD, jež vyhrála hlavně díky kampani k poplatkům ve zdravotnictví. Pak se ale strategie vedení ODS změnila a Nečas tento týden přešel do preventivního útoku proti regionálním kolegům: "Pokud by chtěl někdo svalovat svůj neúspěch ve volbách na centrální vedení občanských demokratů, tak to neberu. Myslím, že právě pro letošní volby dostaly regiony mimořádnou podporu," řekl serveru iDnes.cz.

Ukočíruje Sobotka silné kraje?

Opačný problém než Nečas má jeho hlavní rival, šéf ČSSD Bohuslav Sobotka. Jeho strana je v regionech mimořádně silná a je pravděpodobné, že u toho i po volbách zůstane. Jenže právě významní krajští představitelé žádají také odpovídající podíl na celostátním rozhodování strany. Do jejich čela se v minulosti postavil šéf Asociace krajů ČR a jihomoravský hejtman Michal Hašek, který je současně druhým mužem ve straně. S Haškem sice Sobotka uzavřel příměří, ale lze odhadovat, že po volbách vyrostou jiní Sobotkovi rivalové. Zvláště pokud s přehledem svou pozici obhájí takoví hejtmani, jako je třeba jihočeský Jiří Zimola.

Předseda ČSSD Bohuslav Sobotka a místopředseda Michal Hašek (vpravo).Významná bude i bitva o třetinu Senátu. V něm měla ČSSD po minulých volbách těsnou většinu. Přišla o ni kvůli námluvám některých svých senátorů se zemanovci. Nyní má sociální demokracie v Senátu 38 křesel, k většině by tedy potřebovala posílit nejméně o tři mandáty. To by přitom nemusel být takový problém, vzhledem k tomu, že Sobotkova strana obhajuje jen šest křesel.

Z předvolebních průzkumů se zdá, že hlavním soupeřem pro ČSSD nebude modrá strana, ale KSČM, případně zemanovci.

Ambiciózní komunisti

Komunisti se přitom od svého květnového sjezdu netají rostoucím sebevědomím, což se bude projevovat ve vyjednávání o krajských koalicích. "Není možné dávat bianko šek. Je třeba při jednáních - například o vytvoření krajských koalic - mít jasno, aby KSČM postupovala způsobem suverénní politické strany. To znamená, aby si položila podmínky, za kterých bude podporovat jednobarevnou nebo dvoubarevnou radu," řekl po sjezdu komunistů on-line deníku TÝDEN.CZ jejich staronový předseda Vojtěch Filip.

Vojtěch Filip, předseda KSČM.A ambice komunistů nemusejí skončit v krajích. Jejich špičky už hovoří i o podmínkách pro případnou podporu budoucí celostátní vlády ČSSD. Zatímco v domácí politice se levicové strany až tak neliší, pro sociální demokracii by byl problém například Filipův požadavek na vystoupení Česka z vojenské složky NATO.

Klíčové budou volby rovněž pro zmíněné zemanovce. Pokud v nich uspějí, zvýší se šance jejich "guru", expremiéra Miloše Zemana, na úspěch v prezidentské volbě a naopak.

Po letech by mohli zazářit lidovci. Své křeslo v horní komoře obhajuje na Vsetínsku například jejich bývalý šéf Jiří Čunek, šanci pak mají zejména ve svých tradičních krajích, jako je jižní Morava či Vysočina. Lidovci mají na rozdíl od jiných menších stran výhodu stále relativně silného tvrdého jádra příznivců.

Nečasův kalendář

12.-13. října: Volby do krajů a první kolo rozhodování o třetině Senátu. Pokud v nich ODS výrazně vyhoří, posílí tlak na výměnu stranického předsedy.


23. října: Začne schůze sněmovny, na níž se bude mimo jiné projednávat úsporný balíček. Jestliže se Nečas nedohodne s rebely, mohla by padnout vláda.


2.-4. listopadu: Volební kongres ODS v Brně. Nečas zatím protikandidáta nemá.

 

Autor: Lukáš BekFoto: archiv

Další čtení

Matky, mámy a maminky dnes mají svátek, v Česku se slaví víc než sto let

Domácí
11. 5. 2025

Praha 4 chce jiné než dosud používané názvy budoucích stanic metra D

Domácí
11. 5. 2025
Připomínka poslední bitvy druhé světové války v Evropě u Slivice spojená s ukázkou bojů, 10. května 2025, Památník Slivice, Příbramsko.

Bitva u Slivice připomněla konec války, zhlédly ji tisíce lidí

Domácí
10. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ