Ještě v sobotu se předseda KSČM Vojtěch Filip a jeho soukmenovci zdáli být volebním úspěchem poněkud zaskočeni. Nyní už však vyjednávací týmy KSČM v jednotlivých krajích začínají otevřeně mluvit o nutnosti převzít oficiálně podíl na moci. V Ústí nad Labem otevřeně mluví i o převzetí místa hejtmana.
Anketa:
Máte strach z nástupu komunistů?
Až doposud komunisti stáli tak trochu za kulisami politického dění. Ve většině případů se ke spolupráci s vládnoucí ČSSD přihlašovali pouze tolerováním oranžových hejtmanských vlád; otevřeně spoluvládli jenom v Karlovarském a Moravskoslezském kraji. Nyní se situace začíná radikálně měnit. I když ve většině krajů se údajně oficiální jednání takzvaně na ostro rozběhnou až po druhém kole senátních voleb (tedy po víkendu), už z prvních setkání je zřejmé, že komunistům narostlo sebevědomí. A chtějí podíl na moci. Například v Plzeňském kraji, kde sice zvítězila ODS vedená exministrem Jiřím Pospíšilem, ale potřebnou většinu zastupitelů jsou schopni sestavit socialisté právě s komunisty.
Volební lídr KSČM Karel Šídlo to otevřeně přiznává. "Oficiálně se rozhovory povedou až o víkendu. Na druhou stranu připouštím, že se s třinácti mandáty stáváme ČSSD vyrovnanějším partnerem, a mělo by se to projevit i tím, že budeme mít své zástupce v krajské radě," řekl Šídlo on-line deníku TÝDEN.CZ.
Právě na Plzeňsku doposud komunisti sekundovali ČSSD bez účasti na vládě. "Volby vyhrála ODS a druhá skončila ČSSD. Myslím si však, že naše spolupráce se socialisty je nejpřirozenější. Ve hře jsou stále všechny varianty. Na druhou stranu - ani minule jsme nikomu nevystavovali žádný bianko šek," dodal Šídlo.
Prozření ve středních Čechách
Plzeňský komunistický lídr zřejmě narážel na slova předsedy strany Vojtěcha Filipa, který v sobotu pro časopis TÝDEN uvedl, že v minulosti byli jeho spolustraníci úspěchem poněkud zaskočeni. Za naprosto nejhorší model pak Filip označil spolupráci KSČM se socialisty vedenými Davidem Rathem ve Středočeském kraji. "Ten dosavadní model ve středních Čechách vidím jako absolutně nejhorší. Podporovat menšinovou vládu bez jakékoli smlouvy, v podstatě na bianko šek, to byla jasná chyba," reagoval šéfkomunista krátce po zveřejnění výsledků voleb.
A jak se vyvíjí situace právě ve středních Čechách? Vítězná ČSSD dala oficiálně zatím zpátečku, podle informací on-line deníku TÝDEN.CZ však neoficiální rozhovory s komunisty probíhají. "Zatím jsme ustavili pětičlenný vyjednávací tým," řekl lídr středočeských komunistů Pavel Jetenský. Jiřina Fialová, která vyjednávače KSČM povede a za vlády Davida Ratha předsedala zdravotnímu výboru zastupitelstva, však už v médiích připustila, že i v tomto kraji budou usilovat o vstup do krajské rady.
Aspoň jeden hejtman
Přes zmiňovaný nový přístup komunistů se jejich odvaha neprojevuje úplně všude. Viditelně rozdílný přístup je dokladovatelný ve dvou krajích, kde KSČM urvala volební vítězství. V Karlových Varech a v Ústí nad Labem. Zatímco lídr karlovarské kandidátky Jaroslav Borka připustil, že nemusí být za každou cenu hejtmanem a dovede si představit i jiný druh spolupráce, ústecký Oldřich Bubeníček je razantnější. Obě krajské organizace začaly vyjednávání se všemi stranami, které se do zastupitelstev dostaly. KSČM preferuje v Ústeckém kraji na konci prvního kola jednání trojkoalici s ČSSD a Severočechy.cz.
V Karlových Varech dokonce volební lídr připouštěl, že KSČM může mít kromě hejtmana i většinu v krajské radě. Borka totiž mluví "o čtyřech místech" v devítičlenné radě. "Konkrétní budeme v pátek," uvedl pro ČTK s tím, že v minulém období měli komunisti v radě jenom dva zástupce.
Oldřich Bubeníček je opravdu razantnější. "Ta první jednání s ostatními úspěšnými stranami bylo prozatím informativní. Sdělovali jsme si představy, jak by měl kraj fungovat. Vzhledem k volebnímu výsledku si však myslím, že o post hejtmana budeme usilovat. Bylo by to nezodpovědné vůči našim voličům, kteří nám k tomu dali jasný mandát," uvedl pro on-line deník TÝDEN.CZ.