Poslední volby nepřerozdělily jenom moc ve státě. Došlo i k přesunu milionových státních dotací za získané mandáty. Rudí politruci se tak těší na prémie, zaměstnanci ODS naopak očekávají výpovědi.
Skoro půl miliardy korun si ročně rozdělí politické strany a hnutí ze státního rozpočtu. Alespoň loni to bylo 491 453 750 korun. Je to balík peněz. Jediným klíčem k jeho rozdělení je volební úspěch. Za jednoho senátora nebo poslance obdrží ročně jeho strana 855 tisíc, za člena zastupitelstva kraje a člena zastupitelstva hlavního města Prahy 237 tisíc za rok. Stálý příspěvek navíc ještě dostávají strany, které ve volbách do Poslanecké sněmovny dostaly přes tři procenta hlasů. Pro přežití velkých politických stran jsou tyto příspěvky klíčové. Jedny prohrané volby znamenají katastrofu.
Modří ptáci na pracáku?
Anketa:
Potěšily vás výsledky druhého kola senátních voleb?
- Ano. 33%
- Ne. 33%
- Volby mě nezajímají. 33%
A taková finanční katastrofa se teď přivalila na ODS. Ztráta 78 krajských mandátů a deseti senátorů znamená aktuálně roční ztrátu na straně příjmů 27 milionů korun. "Ta situace skutečně není dobrá. Je to obrovský výpadek finančních prostředků. Vzhledem k tomu, že máme ve stanovách nařízený vyrovnaný stranický rozpočet, se budeme muset razantně uskromnit. To je prostě realita," přiznává hlavní manažer ODS Jan Kočí.
"Podle našeho propočtu bude celková ztráta ODS za krajské a senátní mandáty za celé období, tedy v případě krajských mandátů čtyři roky, v případě senátních mandátů šest let, zhruba 125 milionů korun. Samozřejmě budeme muset na snížení příjmů reagovat a upravit hospodaření. To ale bude především úkol pro vedení ODS a výkonnou radu, které budou zvoleny na blížícím se 23. kongresu. V tuto chvíli tedy nelze dopředu říci, jaká opatření budou přijata," dodává diplomaticky mluvčí strany Tomáš Bartovský.
O tom, jak bude uskromňování ODS probíhat a kolik z nynějších 123 zaměstnanců přijde v rámci "zeštíhlování" o práci, nechce Bartovský zatím spekulovat. Složitější to bude o to víc, že peníze se rozdělují podle složitého klíče mezi centrem a regiony. Nakonec pak patrně budou muset nejvíc spořit ty regionální organizace, které přišly o největší počet krajských zastupitelů.
Naopak komunisti, kteří získali o osmašedesát krajských mandátů více, se tak mohou těšit na pořádný balík peněz. Ročně jejich pokladna nabobtná o 16 milionů korun.
* Kdo na volbách ještě vydělal a kdo přišel o peníze?
* Jak velká je první kořist pirátů z voleb a jak s ní naloží?
* Kdo chce změnit financování politických stran?
* Kolik berou komunističtí zaměstnanci a proč nikdo nechce zveřejnit platy funkcionářů?
Odpovědi na tyto otázky najdete v časopisu TÝDEN, který vychází v pondělí 29. října.