Romové z Přednádraží nevolí, čekají na prezidentskou amnestii

Domácí
13. 10. 2012 11:41
V jednom z nejvíce obydlených domů se dokonce objevil ručně psaný plakát, který mimo jiné vyzýval k neúčasti ve volbách (na snímku vlevo).
V jednom z nejvíce obydlených domů se dokonce objevil ručně psaný plakát, který mimo jiné vyzýval k neúčasti ve volbách (na snímku vlevo).

Romové z ostravské čtvrti kolem Přednádraží volby ignorují. Slibují však, že půjdou k volbám prezidentským. Těší se, že nová hlava státu vyhlásí rozsáhlou amnestii.

Ostravské úřady se zbavují Romů nejen v proslulé ulici Přednádraží, v níž už žije jen několik rodin, které čekají na náhradní bydlení. Město ve spolupráci se soukromými majiteli domů poměrně rychle vystěhovává Romy i z přilehlých ulic, ghetto se totiž paradoxně mění v malou univerzitní čtvrť.

Bílí nás vyhánějí, proč je volit

Ghetto v Přednádraží v den voleb.Volební místnost pro obyvatele Přednádraží a okolí je umístěna v nově založené Vysoké škole Karla Engliše v Palackého ulici. Ústav je v provozu teprve od září, v tomto měsíci byli také v tichosti vyhnáni Romové ze dvou čtyřpatrových činžovních domů, které stojí hned naproti škole. Zdevastované baráky mají být přestavěny na vysokoškolské koleje. "Vyhnali nás během dvou dnů, bílí jsou rasisti, hovada, jinak se to nedá říct. Teď přespávám v autě, jinou možnost nemám. Volit není koho, jsou to..." stěžuje si dvacetiletý David před jediným společenským centrem v ghettu: obchůdkem s potravinami Žaneta. Jeho smršť nadávek na většinovou společnost je nepublikovatelná.

Obchůdek Žaneta přitom leží na dohled z volební místnosti. Dobré slovo o politicích neřeknou ale ani Jožka a Jirka, oba popíjejí lahvovou ostravskou desítku. Zároveň se dušují, že v lednu půjdou k prezidentským volbám. Ve čtvrti se totiž rozšířila fáma, že pokud volby vyhraje Jan Fischer, bude vyhlášena rozsáhlá amnestie. Mnoho zdejších obyvatel má totiž nějakého příbuzného či kamaráda ve výkonu trestu.

Pátrání po romských voličích

Do čtvrti v pátek přijela i vládní zmocněnkyně pro lidská práva Monika Šimůnková (na snímku vlevo hovoří s místním Janem Bandym).Komisaři ve volební místnosti se nudí. Hlasovat by teoreticky mohlo přijít 900 voličů, v sobotu v deset hodin dopoledne jich odvolilo asi 90. "Odhaduji, že Romů bylo do dvaceti. Podobné je to u každých voleb, ve čtvrti plné Romů k volbám skoro žádní Romové nechodí," říká předsedkyně volební komise Dagmar Kosydarová. Cikány, kteří k volbám přece dorazí, už zná osobně. "Je to několik starousedlíků, kteří se opravdu zajímají o dění kolem sebe, ostatním je to jedno," míní předsedkyně.

Najít ve čtvrti romského voliče je opravdu těžké. Ve volební místnosti čekáme hodinu. Marně. Ptáme se v ulicích, odpovědi jsou pořád stejné: "Volby nás nezajímají!" Lidé ani neví, kde se nachází volební místnost. Jeden Rom před obchodem Žaneta je sice k volbám ochoten jít, ale za protináhradu. Žádá dvě dvanáctky, záhy pak účast ve volebním klání podmiňuje flaškou vodky a o pět minut později už pětistovkou.

Nakonec na romského voliče přece natrefíme. "Volit jsem byl už včera, pokaždé chodím," říká Josef Čonka. "Volil jsem naše, Nikolu Facunovou, Romové musí volit Romy," vysvětluje ochotně. Neví však, za kterou stranu Nikola Facunová kandidovala. Z pohledu do volebních lístků zjišťujeme, že jednadvacetiletou romskou kosmetičku nasadil na páté místo krajské kandidátky Jiří Paroubek čili Národní socialisté - levice 21. století.

Autor: Ivan MotýlFoto: ČTK , archiv

Další čtení

Po modernizaci se opět rozzářila a rozezněla mariánskolázeňská Zpívající fontána

Domácí
30. 4. 2025

Policie obvinila 26 lidí z obchodování s drogami nejen v Ústeckém kraji

Domácí
30. 4. 2025

Soud potrestal první dva obviněné z kauzy Dozimetr, schválil dohody

Domácí
30. 4. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ