Občanské demokratické straně prohrála volby i její nejednotnost. Lidé totiž nevolí rozhádané strany, tvrdí předseda sociální demokracie Bohuslav Sobotka. "Jestliže voliči mají pocit, že dotyčná strana nemá realistický program, že vlastně neví, co chce, tak hledají jinou alternativu," říká šéf vítěze senátních voleb v rozhovoru pro on-line deník TÝDEN.CZ.
Levice poprvé získala v Senátu ústavní většinu. Jak to plánujete využít?
Pokud jde o změny v ústavě, tak by nejprve musela mít většinu na půdě Poslanecké sněmovny. Dost dobře totiž nedává smysl navrhovat ústavní změny, které by neměly šanci na to, aby byly přijaty v obou komorách parlamentu. Cílem sociální demokracie v těchto volbách bylo dosáhnout většiny v Senátu, tak aby to byla bezpečná většina sociální demokracie, abychom měli pod kontrolou běžnou legislativu a současně abychom zabránili vládě změnit ústavu způsobem, na kterém by nebyla širší politická shoda. Je skutečně pravda, že po dohodě s lidovci není problém při hlasování v Senátu dosáhnout ústavní většiny. Ale my to teď nechceme do voleb do Poslanecké sněmovny využívat aktivním způsobem.
Koalice podle vás nějaké změny plánovala?
Ano. Například předložila do sněmovny návrh na limity zadlužování České republiky, to je ústavní změna. Ten návrh zatím nebyl projednán a nebyl dohodnut se sociální demokracií. A já se domnívám, že posílení naší většiny v Senátu bude vládu dostatečně motivovat k tomu, aby se na podobě dluhové brzdy s námi dohodla tak, aby ten návrh měl šanci na úspěch. Co se týká snah kolice například omezit možnosti vyjadřovat nedůvěru vládě, tak jak je tato vláda avizovala a připravuje, to jsou opět návrhy, které bez dohody se sociální demokracií nemají velkou šanci na úspěch.
Říkal jste, že až do voleb do Poslanecké sněmovny žádné změny ústavy navrhovat nechcete. Co budete chtít změnit po nich, když budete mít dostatečný počet hlasů?
Nepochybně je několik témat, o kterých se z pohledu změny ústavy můžeme bavit. Jedním z nich je zpřesnění sociálních práv v Listině základních práv a svobod. Konkrétní věc, o které v tuto chvíli přemýšlíme, je reakce na rychle rostoucí spoluúčast pacientů, protože se ukazuje, že ona garance toho, že lidé mají na základě všeobecného zdravotního pojištění právo na bezplatnou zdravotní péči, je stále více obcházena v důsledku rostoucích doplatků na léky. A podle našeho názoru by stálo za to zvážit zpřesnění garance dostupnosti zdravotní péče pro každého. Mezi možné ústavní změny patří návrhy, se kterými sociální demokracie neuspěla při novelizaci ústavy v souvislosti s přímou volbou prezidenta republiky. Jde nám například o to, aby zde existovala kontrasignace při jmenování členů bankovní rady.
Anketa:
Potěšily vás výsledky druhého kola senátních voleb?
- Ano. 33%
- Ne. 33%
- Volby mě nezajímají. 33%
Když už je řeč o přímé volbě prezidenta - nelitujete jí teď, když jste posílili v Senátu a když by se při volbě v parlamentu zvýšily vaše šance na prosazení vlastního kandidáta?
To všechno jsou čistě teoretické úvahy, které v sociální demokracii nevedeme. My jsme jako sociální demokraté prosadili přímou volbu prezidenta republiky a já se domnívám, že právě díky tomu, že postupně narostl počet sociálnědemokratických senátorů, tak se přímá volba uskuteční.
V důsledku senátních a krajských voleb jste vyzývali k volbám do sněmovny, protože koalice ztratila legitimitu. Není to ale tak, že občané jí dali hlas na čtyři roky dopředu bez ohledu na to, jak v budoucnosti dopadnou volby do jiných orgánů?
Tak určitě občané rozhodli o složení sněmovny, vláda vznikla na základě dohody mezi ODS, TOP 09 a Věcmi veřejnými. Mezitím se však Věci veřejné rozpadly, vláda ve své politice porušila řadu slibů a principů, na základě kterých dostaly v minulých volbách do Poslanecké sněmovny ODS a TOP 09 hlasy. Chci připomenout například slib o tom, že pravicová vláda nebude zvyšovat daně. A vládní většina, která byla původně 118 hlasů, tak se v tuto chvíli pohybuje těsně někde nad sto hlasy. Já se domnívám, že pro další existenci vlády bude klíčové, jestli se jí bude dařit přehlasovávat veta sociálně demokratického Senátu.
Jaký bude váš postup?
My přirozeně nehodláme vládě její situaci usnadnit. V případě, že by vládní koalice neměla bezpečných 101 hlasů ve sněmovně, tak není žádný důvod prodlužovat současnou agonii a my navrhneme rozpuštění sněmovny a vypsání nových voleb. Pokud vláda má vládnout, tak musí mít dostatečný počet hlasů. Jinak tím bude trpět celá země. To, že teď dva měsíce před koncem roku nevíme, jaká bude sazba z přidané hodnoty, to, že hrozí velké zmatky při spuštění nového pilíře penzijního systému, to všechno je daň za to, že koalice zeslábla a ztrácí schopnost vládnout.
Nejste sice členem ODS, ale jak si myslíte, že se na jejím výsledku podepsaly problémy s rebely ohledně daňového balíčku a postavení Petra Nečase v ní?
V politice platí pravidlo, že lidé nevolí rozhádané politické strany. Jestliže mají pocit, že dotyčná strana nemá realistický program, že za tím programem není sjednocená, že vlastně neví, co chce, že se ocitá v nějaké programové, ideové a personální krizi, tak hledají jinou alternativu. A zejména tyto senátní volby byly bohaté na celou řadu alternativ, kandidovalo více kandidátů v jednotlivých obvodech než před dvěma nebo čtyřmi lety. Takže já se nedivím, že řada pravicových voličů tváří tvář současné ODS nebo TOP 09 raději zůstala doma nebo hlasovala pro jiné strany.
Jak v současnosti probíhají jednání o krajských koalicích? Už jsou nějaké výsledky?
Ta jednání začnou intenzivněji probíhat až teď, po druhém kole senátních voleb. Já předpokládám, že nemusejí trvat příliš dlouho. Ve většině krajů má sociální demokracie k dispozici několik alternativ o uzavření koalice. Chci jasně říci, že vedení sociální demokracie nedoporučuje uzavírat koalice s poraženými stranami ODS a TOP 09 a že vidíme dvě rovnocenné možnosti - buď s KDU-ČSL a nezávislými anebo koalice či spolupráce s KSČM na úrovni krajů. Rozhodovat by měla otázka programové blízkosti a schopnosti prosadit v takové koalici sociálně demokratický program.