Druhá nejnižší účast voličů rozhodla o nové podobě Senátu ČR. Levice získala ve volbách do horní komory Parlamentu poprvé v historii ústavní většinu 49 hlasů. ČSSD a KSČM spolu se zemanovcem Vladimírem Drymlem (dříve ČSSD) k ní dosáhla potřebných 14 křesel. Využít by ji mohly ke změně ústavních zákonů nebo Listiny základních práv a svobod jedině v případě, že stejné většiny dosáhnou v příštích volbách i v Poslanecké sněmovně. V dolní komoře parlamentu představuje ústavní většina 120 z 200 křesel.
Předseda ČSSD Bohuslav Sobotka už oznámil, že ČSSD by v případě zisku ústavní většiny v obou komorách parlamentu uvažovala o změně Listiny základních práv a svobod tak, aby lépe garantovala lidem základní jistoty související s fungováním sociálního státu.
Jak tedy vypadají výsledky aktuálníhch voleb do třetiny Senátu řečí čísel?
Aktuálních voleb do třetiny Senátu se zúčastnilo 18,61 procenta oprávněných voličů, což je druhý nejnižší počet v historii voleb do horní komory Parlamentu.
Vítězná ČSSD bude mít nově 46 senátorů, od posledních senátních voleb pět nových křesel získala a stala se tak nejúspěšnější stranou v historii horní komory.
ODS naopak utrpěla těžkou porážku. Deset mandátů ztratila, bude mít jen 15 z 81 senátorů, nejméně od vzniku Senátu v roce 1996. Předseda ODS Petr Nečas to označil za výrazný neúspěch, jehož příčiny jsou složitější. "Výměna předsedy by nic neřešila," uvedl Nečas, který bude funkci obhajovat za dva týdny na kongresu ODS.
TOP 09 s hnutím Starostové a nezávislí se podařilo obhájit dva mandáty, celkově bude mít čtyři. K zachování jejich pětičlenného klubu jim jeden senátor chybí. Přemluvit by však mohli některého ze zástupců menších stran, kteří letos byli zvoleni. "Výsledek TOP 09/STAN v senátních volbách je úspěchem," míní předseda Karel Schwarzenberg.
Anketa:
Potěšily vás výsledky druhého kola senátních voleb?
- Ano. 33%
- Ne. 33%
- Volby mě nezajímají. 33%
V podstatě na svém zůstali lidovci, kteří dokázali obhájit také dva mandáty a budou mít přinejmenším šest senátorů.
Komunisti ani na devátý pokus nezískají stranický senátorský klub. Potřebovali k němu čtyři senátory, z 12 jejich kandidátů vyhrál jen dosavadní senátor Václav Homolka. V horní komoře tak bude mít KSČM nadále pouze dva zástupce.
Dvoučlenné zastoupení v Senátu zůstalo také hnutí Severočeši.cz.
V horní parlamentní komoře bude nově zasedat o jednu ženu méně. Dosud mělo Česko 15 senátorek, nyní by jich mělo mít 14. Ženám tak připadne 17 procent křesel, nyní to bylo skoro 19 procent. Čerstvě zvoleným zákonodárcům a zákonodárkyním je v průměru 57 let. Nejmladším z nových členů Senátu je Tomio Okamura, nejstarší Eva Syková (za ČSSD).
Kdo může slavit?
V Brně zvítězila bývalá ústavní soudkyně Eliška Wagnerová (za Stranu zelených), v Praze 2 někdejší ředitel Státního fondu životního prostředí Libor Michálek (za Piráty), ve Zlíně podnikatel Tomio Okamura (který v ČT ohlásil, že chce kandidovat v prezidentských volbách), v Chrudimi prezident Agrární komory Jan Veleba (oba nezávislí) a v Ostravě podnikatel Leopold Sulovský(za hnutí Ostravak).
Ve sledovaných soubojích porazila v Praze 4 lékařka Eva Syková (za ČSSD) dosavadního senátora za ODS, divadelníka Tomáše Töpfera. Ten vzkázal voličům své protikandidátky, že bude zvědavě sledovat, zda se jim splní předvolební sliby, které dostali. "Těm, kteří nevolili, bych rád řekl, nejenže se vzdali svého práva na rozhodování, ale ztratili rovněž právo si v budoucnu stěžovat na stav naší politiky," řekl Töpfer.
V Praze 8 neuspěl poslanec KSČM Jiří Dolejš, místo v horní komoře obhájila Daniela Filipiová (ODS), jež dostala vůbec nejvíc hlasů ze všech kandidátů. Sama Filipiová si to vysvětluje tím, že se pražští voliči ve druhém kole přiklonili k demokratickému kandidátovi a odmítli, aby je v Senátu zastupoval komunista.
V Praze 2 porazil protikorupční aktivista Libor Michálek poslance ČSSD Stanislava Křečka. "Jsem velmi příjemně překvapen poté, co ODS i Strana svobodných a neoficiálně i TOP 09 se vyjádřily, že podpoří pana Křečka. Za mým vítězstvím stojí má konkrétní práce, kterou jsem udělal na poli boje proti korupci. Odráží to znechucení ze starého systému politiky," dodal Michálek. Bývalý šéf Státního fondu životního prostředí se označuje jako protikorupční aktivista. V době, kdy byl ještě ve funkci, upozornil na údajnou korupci, což vedlo v prosinci 2010 k demisi tehdejšího ministra životního prostředí Pavla Drobila (ODS). Kauza, ve které byl Drobilův někdejší poradce Martin Knetig obviněn z nepřímého úplatkářství, ale zatím vyzněla do ztracena.
Na Teplicku obhájil mandát Jaroslav Kubera (ODS), předstihl komunistu Jaroslava Dubského. Senátorem za Vsetínsko bude dál lidovec Jiří Čunek, jenž porazil Jindřicha Šnejdrla (ČSSD).
VÝSLEDKY 2. kola voleb do Senátu - ZDE
Účet za senátory: ČSSD vyinkasuje 41 milionů, ODS o 8,5 milionu přijde
Opoziční ČSSD bude dostávat ze státního rozpočtu za senátory nově 41,04 milionu korun ročně, polepší si o 5,99 milionu korun. Příspěvek pro ODS klesne po nynějších volbách do horní komory o 8,55 milionu na 12,83 milionu korun. Stát - díky zvolení dvou nezávislých kandidátů - ušetří ročně 1,71 milionu korun. Senátoři, kteří nebyli navrženi politickým seskupením, roční příspěvek 855 000 korun za mandát nedostávají.
|