Čtyři z pěti Čechů nechtějí podle průzkumu agentury STEM zvýšení počtu stran zastoupených ve sněmovně. Dvě pětiny občanů by si přály, aby v dolní komoře bylo po nadcházejících volbách zastoupeno přibližně tolik stran, kolik jich bylo dosud. Zhruba stejná část lidí by chtěla, aby stran bylo méně. Počet zastánců tohoto názoru od roku 2010 výrazně vzrostl, oznámila agentura. Připomněla, že podle aktuálních volebních modelů by se zastoupení stran ve sněmovně mohlo mírně zvýšit.
Více stran v dolní komoře by podle ní uvítali ti, kdo chtějí dát hlas některému z nových uskupení - celkově jich ale byla necelá pětina (17 procent). Od roku 2010 jejich počet mírně klesá. Více ubylo těch, podle nichž by v dolní komoře parlamentu mělo i po volbách nadále působit pět až šest stran. Před třemi lety tento názor zastával každý druhý z Čechů, nyní je to jen 42 procent.
Zmenšení počtu sněmovních stran by podle průzkumu chtělo zbývajících 41 procent dotázaných, zatímco před třemi lety jich bylo 31 procent. Hodně by si to přáli zastánci vlády pevné ruky - nejčastěji přívrženci KSČM, nerozhodnutí voliči a ti, kteří volit nechtějí, méně často příznivci ODS, TOP 09 a SPOZ.
"Celkově lze tedy říci, že volání po co nejmenším počtu stran ve sněmovně je spojeno s negativním postojem ke směřování naší společnosti a s jistým sklonem k přijetí autoritativního modelu vládnutí," uvedla agentura. Průzkum prováděla od 29. srpna do 8. září mezi 1093 respondenty.
Čtyři z pěti Čechů si nepřejí zvýšení počtu stran ve sněmovně
Domácí
26. 9. 2013 14:51
Vláda premiéra Nečase.
Autor: ČTK Foto: ČTK