Jihomoravská ČSSD podpořila Sobotku, Haška jmenovitě neodsoudila

Domácí
4. 11. 2013 18:07
Zleva místopředseda ČSSD Zdeněk Škromach, statutární místopředseda strany Michal Hašek a předseda poslaneckého klubu Jeroným Tejc.
Zleva místopředseda ČSSD Zdeněk Škromach, statutární místopředseda strany Michal Hašek a předseda poslaneckého klubu Jeroným Tejc.

Jihomoravská ČSSD podpořila mandát Bohuslava Sobotky a vyzvala na svém dnešním jednání "některé ze svých členů", aby zvážili své jednání krátce po volbách a následně z nich vyvodili důsledky. Konkrétní výzva pro místopředsedu ČSSD Michala Haška, poslance Jeronýma Tejce a senátora Zdeňka Škromacha, aby odstoupili ze svých funkcí kvůli pokusu o odvolání Sobotky a utajovanému setkání s prezidentem Milošem Zemanem ale nepadla. Zlínští a pražští sociální demokraté naopak "pučisty" jmenovitě vyzvali k odstoupení.

 Zároveň se jihomoravští sociální demokraté usnesli, že plně podporují Bohuslava Sobotku ve funkci předsedy strany.

Na jednání se očekávalo, že padne jednoznačná výzva pro Haška, Škromacha a Tejce k odchodu, jak dnes učinila pražská ČSSD. Navrhovaly to okresní organizace Blansko a Břeclav. "Tady nejde až tak o to, aby odstoupili či neodstoupili. Tady jde zejména o jejich sebereflexi," uvedl předseda krajské organizace Václav Božek.

Podle jeho osobního názoru by měla trojice odstoupit z vrcholných stranických funkcí a následnou prací pro ČSSD ukázat, kde je ve straně jejich místo. Zároveň zdůraznil, že by bylo škoda, kdyby ČSSD o tyto tři členy přišla. Dodal, že diskuze byla bouřlivá a usnesení schválilo 22 ze 42 přítomných.

Předseda ČSSD Brno-venkov Zdeněk Dufek popsal atmosféru na jednání jako "praní špinavého prádla". Hašek podle serveru novinky.cz označil ve svém přibližně patnáctiminutovém projevu ke spolustraníkům některé postupy proti němu Tejcovi a Škromachovi "za mediální lynč a veřejnou popravu".

"To, že (pro dnešní usnesení) hlasovala těsná nadpoloviční většina, pro mě znamená, že polovina jihomoravské ČSSD si myslí, že něco bylo dobře, a druhá, že něco bylo špatně," řekl po jednání Hašek. Diskuse byla podle něj "bohatá, košatá a hektická".

Kolaborant Škromach

Zároveň uvedl, že na jednání padl i "absurdní návrh na přijetí usnesení, že se Zdeňkem Škromachem kolaboroval se SPOZ" jednáním s premiérem Jiřím Rusnokem a ministrem pro regionální rozvoj Františkem Luklem. Proti tomu se Hašek ohradil s tím, že na těchto jednáních byly domluveny pro kraje tři miliardy korun z dotací EU na dopravní infrastrukturu. Pro usnesení o údajné kolaboraci se SPOZ hlasovali čtyři přítomní.

Senátor Škromach řekl, že z rozhodnutí své domovské organizace ČSSD vyvodí závěry, které oznámí v neděli na jednání ÚVV ČSSD. K diskusi uvedl, že byla poměrně bouřlivá, "byly i výčitky, ale i lidé, kteří se mě zastali".

Poslanec Tejc uvedl, že atmosféra na jednání nebyla "až tak horká". Zdůraznil, že názory členů ČSSD na jeho postup ve věci utajované schůzky v Lánech se různí. "Nejdůležitější teď je, abychom byli schopni (ČSSD) jednat o nové vládě," řekl.

Jihomoravská ČSSD má asi 3000 členů, je třetí největší krajskou organizací sociální demokracie v zemi a patří tedy mezi nimi k nejvlivnějším. Je domovskou organizací Haška, Tejce i Škromacha.

Zlín a Praha proti Haškovi

Krajský výkonný výbor ČSSD ve Zlínském kraji podpořil Bohuslava Sobotku coby šéfa strany, lídra vyjednávacího týmu i kandidáta na předsedu vlády. Zlínská ČSSD nesouhlasí s
jednáním stranických kolegů, kteří se v den vyhlášení výsledků parlamentních voleb utajeně sešli s prezidentem Milošem Zemanem a účastníci schůzky by měli z celé záležitosti vyvodit osobní odpovědnost. Pro usnesení, který výbor schválil dnes večer, hlasovalo 11 ze 13 členů, dva se zdrželi hlasování.

Podobně i pražští sociální demokraté podpořili Sobotku "KVV ČSSD Praha vyjadřuje podporu předsedovi ČSSD Bohuslavu Sobotkovi při jednáních o sestavení vlády ČR pod jeho vedením", a jmenovitě Haška, Tejce a Škromacha vyzvali k rezignaci.

Ostrá debata v Brně

Diskuse byla hodně kritická a poměrně ostrá. Hašek při příchodu na jednání připustil, že se dopustil chyby, když neinformoval o své schůzce s prezidentem hned a zatajil ji. Novinářům ale řekl, že samotná schůzka nebyla pochybením. Stejně tak odmítá kritiku za pokus o odvolání Sobotky s tím, že šlo jen o vyvolání diskuse ve straně o velmi špatných výsledcích ČSSD v předčasných volbách.

Před zasedáním se před budovou na Masarykově třídě, v níž jihomoravská ČSSD sídlí, sešlo deset Haškových příznivců s letáky, na nichž odmítli odchod Haška z nejvyšších funkcí. Jednání se koná za zavřenými dveřmi. Šéf jihomoravské ČSSD Václav Božek situaci ve vedení strany zatím odmítl jakkoli komentovat.

Novináři mohou dění v zasedací místnosti pozorovat jen přes okna. Nejprve vystoupil Hašek, Tejc a Škromach, pak se dostali ke slovu ostatní členové krajské ČSSD. Asi nejkritičtější byl Ohlídal, který navrhuje, aby trojice opustila vedení strany.

Autor: ČTK Foto: ČTK

Další čtení

V letošním 1. pololetí napršelo nejméně za více než 60 let, spadlo 222 mm srážek

Domácí
3. 7. 2025

Na sankční seznam přibyl spolupracovník Medveděva Osipov kvůli výhrůžkám Haškovi

Domácí
2. 7. 2025

Hasiči mají požár u muničního skladu na Litoměřicku pod kontrolou

Domácí
2. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ