Předčasné volby do Poslanecké sněmovny mají pouze jednoho vítěze. Je jím hnutí ANO 2011 miliardáře Andreje Babiše, které oproti očekáváním předběhlo i KSČM a s více než 18,5 procenta hlasů skončilo druhé. Sociální demokracie na první příčce získala o pouhá dvě procenta hlasů více.
V poli poražených se tak ocitli nejenom občanští demokraté, jejichž zisk se pohyboval okolo 7,7 procenta, ale i TOP 09. Důvod k oslavě nemá ani sociální demokracie, jíž ještě před měsícem a půl agentury pro výzkumy veřejného mínění předpovídaly daleko větší zisk. Spokojeni tak kromě Andreje Babiše mohou být snad jenom lidovci, kteří se po třech letech vrátili do sněmovny, a hnutí Úsvit přímé demokracie, jemuž se podařilo oslovit necelých sedm procent voličů.
Do vlády se nikomu nechce
Otázkou dne se tak po sobotních volbách stalo ne to, komu se podaří dostat do parlamentu, ale kdo bude ve vládě. A tam to zřejmě bude velmi těžké rozhodování. Ještě před volbami se nabízela jako možnost menšinová vláda sociální demokracie s podporou komunistů, což je nyní vyloučeno. V současnosti se tak rýsují tři možnosti.
Tu první načrtl předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek, který ještě v průběhu sčítání hlasů řekl, že si dovede představit menšinovou vládu ČSSD, kterou by podpořila jeho strana a ANO 2011. Ve svém vystoupení to však odmítl Andrej Babiš. "Neumím si představit při programu ČSSD, že bychom ji podpořili, potřebujeme stabilitu pro investory a nízké daně," řekl. Jihomoravský lídr ANO 2011 Martin Stropnický tak radikální není. "Jednání o vládě se sociální demokracií by jistě byla namístě, jako třetího případného partnera bych si dokázal představit KDU-ČSL," uvedl.
Druhou možností je vláda pravicových nebo středopravých stran TOP 09, ODS, KDU-ČSL a ANO 2011. Ty se však k tomu příliš nehlásí. Babiš opakovaně odmítl svou účast ve vládě, podpořit nechce ani menšinovou vládu, kde by byly ODS a TOP 09. V kuolárech volebního štábu Babišova politického hnutí lze ovšem zaslechnout různé názory, že by ANO mohlo sestavit koalici. Slova o tom, že by hnutí muselo být přímo v opozici, by tak nemusela úplně platit.
Proti je však předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg. Na otázku, zda může vyloučit účast své strany ve vládě, podle ČTK řekl: "V této souvislosti ano. Když se podívám na výsledky, ano. S odpuštěním, má matka mi vždy říkala: vyvaruj se špatné společnosti," uvedl.
Poslední možností by mohla být nějaká forma velké koalice ČSSD, ODS, TOP 09 a KDU-ČSL. Do čela země se ale kromě TOP 09 nehrnou ani občanští demokraté. "ODS musí odejít do opozice," konstatoval pod dojmem volebních výsledků úřadující předseda Martin Kuba.
Vstup do vlády odmítl jménem svého hnutí Úsvit přímé demokracie i Tomio Okamura. Je prý ovšem ochoten podpořit vládu, která prosadí všeobecné referendum.