Předvolební debata
Ministr financí? Obětoval bych se, hlásil Babiš
24.10.2013 23:30
Riziko nadcházejících sněmovních voleb vidí většina lídrů kandidujících stran v možném roztříštění sil v dolní komoře, které by mohlo podle některých z nich vést k dalším předčasným volbám. Vyplývá to z jejich vyjádření v předvolební debatě v České televizi. Řeč byla například také o důchodovém systému a o daňové zátěži. Lídři jmenovali i možné kandidáty na některá ministerstva.
"Největší riziko vidím v roztříštění Poslanecké sněmovny... Může se stát, že za rok za dva budou nové předčasné volby," uvedl předseda favorizované ČSSD Bohuslav Sobotka. Podobně se vyjádřil šéf TOP 09 Karel Schwarzenberg, podle něhož by se v takovém případě zvýšil vliv prezidenta Miloše Zemana, a také lídr ODS Miroslava Němcová. Nestabilní vláda, roztříštěná sněmovna a možnost předčasných voleb by podle ní mohla odradit investory.
"Jako riziko vidím, že stabilita bude po volbách tak nízká, že může dojít k předčasným volbám, že nebude možné sestavit smysluplnou vládu," přidal se předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek. Ve stranách na jedno použití vidí hrozbu voleb šéf KSČM Vojtěch Filip. Podle lídra Úsvitu Tomia Okamury zase vyplývají nestabilní vlády, vratké koalice a přeběhlíci z poměrného volebního systému.
Naopak lídr hnutí ANO Andrej Babiš mluvil o jistotě, že "strany, které to tady řídí, se domluví v koaliční nebo opoziční smlouvě".
Pražský lídr SPOZ Zdeněk Žák označil za největší hrozbu voleb to, že se vrátí ti, kteří působili v "bývalé nejneoblíbenější vládě". Předseda Strany zelených Ondřej Liška se obává, že po volbách "nebude s kým moc jednat" a nebude snaha přijmout protikorupční zákony.
Někteří účastníci debaty se opřeli do prezidenta Zemana. Babiš, Okamura a Liška soudí, že není nestranický a preferuje nyní SPOZ.
Lídři v další části diskuse měli jmenovat kandidáty svých stran na ministry financí, práce a spravedlnosti. Například TOP 09 by vyslala na ministerstvo financí opět Miroslava Kalouska, SPOZ nynějšího ministra vnitra Martina Pecinu, ČSSD stínového ministra Jana Mládka a ODS exministra dopravy Zbyňka Stanjuru. Babiš za ANO uvedl, že by se na tuto funkci "obětoval". Pokud by zelení obsazovali ministerstvo spravedlnosti, nominovali by bývalou ustavní soudkyni, senátorku Elišku Wagnerovou; Žák za SPOZ jmenoval nynější ministryni Marii Benešovou, která kvůli vládnímu angažmá přerušila členství v ČSSD.
Anketa:
Chystáte se jít k říjnovým volbám?
-
Ano. A dost se těším. 76 %
-
Ne, zbytečnost. 13 %
-
Zatím nevím. 11 %
Z diskuse také vyplynulo, že pokud ve volbách zvítězí levicové strany, nepřežil by nedávno zavedený druhý důchodový pilíř, který prosadila bývalá koalice. Za jeho "umrtvení" už v příštím roce se vyslovil Filip, o zrušení hovořil Sobotka a Žák. Druhý pilíř není potřeba ani podle Bělobrádka, pro jiný model se vyslovit i Okamura. Naopak Babiš soudí, že účast v něm by měla být automatická, lidé by z něho ale mohli vystoupit.
Druhý pilíř spočívá v tom, že si lidé mohou přesměrovat část odvodů do státního pilíře do soukromých fondů, musejí ale přispívat i ze svého. Účast v něm je dobrovolná.
Schwarzenberg v debatě čelil otázkám na zvyšování daní, které provedla bývalá vláda. Uvedl, že k vyšším sazbám DPH přistoupila, až když to bylo kvůli ekonomické krizi nutné. Daňová zátěž se udržela na nízké úrovni, soudí Schwarzenberg. Dotazy ohledně růstu složené daňové kvóty za sociálnědemokratických vlád směřovaly také na Sobotku, který ale připomínal nižší sazby DPH z tehdejší doby a kritizoval pravici za vysoké zdanění potravin a léků.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.