Srovnání programů
Po volbách půjdou policisté do ulic, shodují se strany
04.10.2013 18:33 Analýza
Po říjnových volbách do sněmovny by zejména obyvatelé takzvaných vyloučených lokalit na Ústecku a Ostravsku měli potkávat více policistů v ulicích. Alespoň to ve svém předvolebním programu týkajícím se bezpečnosti slibuje ČSSD i ODS. Sociální demokracie stejně jako hnutí ANO pak prosazuje také zřízení speciální kontroly nad bezpečnostními službami - případ úřednice Jany Nagyové, která nechala sledovat manželku premiéra vojenským zpravodajstvím, by se tak neměl opakovat. On-line deník TÝDEN.CZ srovnal programy stran, které se týkají bezpečnosti. Podívejte se, co dalšího politici slibují.
Sociální demokracie chce navýšit počet policistů zhruba o dva tisíce - ze současných 38,5 tisíce na 41 tisíc. Větší počet policistů by měl směřovat především do problémových lokalit, kde se stupňuje extremismus a rasismus - tedy zejména na Ostravsko a Ústecko. Opatření by mělo podle sociálních demokratů stát asi 600 milionů korun.
Další policisté by se měli uvolnit ze svých kanceláří a "jít do ulic". Na tom se ČSSD shoduje i s ODS, TOP 09 nebo hnutím ANO. "Snížíme byrokratické zatížení policie, nezbytné administrativní a logistické zázemí budou efektivněji zajišťovat civilní pracovníci," píše TOP 09.
Sociální demokracie představila svůj plán, jak lidi k práci policisty nalákat. Chce vrátit aspoň deset procent, o které byly zkráceny, zpět do tarifní složky platu. Rozpočet toto opatření vyjde podle stínového ministra vnitra Jeronýma Tejce zhruba na 1,5 miliardy korun.
Změnit chce ČSSD také ustanovení, které říká, že policisté a hasiči musejí odpracovat až 150 hodin přesčas bez nároku na mzdu. "Institut by se měl využívat jen pro nouzové případy, například když se ztratí dítě a je potřeba, aby policie prohledala les a vytvořila rojnici. Bohužel se to často zneužívá a policistům jsou nařízeny hodiny přesčas i pro běžný provoz," popsal Tejc.
Zdanit výsluhy
TOP 09 se nedomnívá, že by bylo nutné pro adepty vymýšlet novou motivaci. Naopak hodlá hledat úspory. A to ve zdanění výsluh, které bývalí policisté pobírají. "Ty výsluhy jsou často nemorální. Lidé dostanou třeba padesát tisíc korun měsíčně jen na výsluhách," upozornil on-line deník TÝDEN.CZ bývalý šéf ústavně právního výboru sněmovny Stanislav Polčák. Údajnému plýtvání by strana chtěla učinit přítrž a nad možným zdaněním těchto příjmů rozpoutat debatu i s ČSSD.
Případ Nagyová? Už nikdy
Diskuze se povede zřejmě i nad budoucností kontroly bezpečnostních složek. Tu chce zavést sociální demokracie. Pro svůj záměr by mohla získat podporu od hnutí ANO. "Budeme požadovat nezávislou kontrolu tajných služeb a sdílení jejich informací o trestné činnosti s policií, část tajných služeb dnes není pod žádnou nezávislou kontrolou, což vede k jejich zneužívání (viz případ Nagyová), policii by pomohlo, kdyby tyto služby měly za povinnost předávání informací o trestných činech, o nichž se dověděly při vlastní činnosti," píše hnutí ve svém programu.
ČSSD si kontrolu představuje trochu jinak. Pověřit by jí chtěla tři kontrolory, kteří dosáhli věku 50 let (aby bylo jasné, že nechtějí budovat další kariéru u policie nebo bezpečnostních agentur), už osvědčili svůj vztah k státu, mají právní vzdělání a zkušenosti soudce, státního zástupce nebo ředitele bezpečnostních služeb a shodne se na jejich jménech vláda i opozice. "Kdyby tady kontrola byla, tak se nestane kauza Nagyová," myslí si Tejc.
Jenže TOP 09 se moc jejich nápad nelíbí. "Principem ČSSD je vytvářet nějaký orgán," poznamenal pro on-line deník TÝDEN.CZ Polčák. Domnívá se, že kontrolu složek zcela bez problémů zvládne existující poslanecká komise. "Navíc jsou to volené orgány, složené z lidí, které vybrali voliči," dodal.
Hasiči s úlevami na daních
Změny by po vystřídání politické garnitury mohly potkat i hasičské sbory, zejména ty dobrovolné. Sociální demokraté chystají daňové úlevy pro zaměstnavatele dobrovolných hasičů nebo dobrovolné hasiče-živnostníky. Opatření má motivovat firmy je zaměstnat. Podporu pro ně by mohla ČSSD získat například od lidovců. "Zabráníme tomu, aby dobrovolník nebo jeho zaměstnavatel dopláceli na angažmá v dobrovolnických sborech," uvádí KDU-ČSL. TOP 09 s daňovými úlevami nepočítá, ale na finanční přilepšení hasičů-dobrovolníků také myslí. V kapitole ministerstva vnitra chce zřídit položku, ze které budou poskytovány granty na projekty podporující jednotky sborů dobrovolných hasičů.
Czech Point doma
ODS zase ve svém programu pomýšlí na pohodlí občanů a plánuje rozšířit systém Czech POINT. Napříště by měli mít lidé "svůj" Czech POINT doma v počítači, aby si mohli například pomocí přístupu do různých registrů vyřizovat své záležitosti přímo z domova.
Změny ve veřejné správě chce zpřísnit ČSSD. "Ročně státní instituce utratí sto miliard korun za IT. Chceme zabránit projektům typu sKarta. Mělo by se o nich nově rozhodovat na centrální úrovni," uvedl Tejc.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.