Politické dohody
Předseda ODS Kuba připustil koalici s ČSSD
20.10.2013 12:09 Aktualizováno 20.10. 16:51
Úřadující šéf ODS Martin Kuba připustil po vzoru Německa či Rakouska koalici své strany s ČSSD. Předseda sociálních demokratů Bohuslav Sobotka však spojenectví s ODS a TOP 09 opětovně odmítl.
Anketa:
Chystáte se jít k říjnovým volbám?
-
Ano. A dost se těším. 76 %
-
Ne, zbytečnost. 13 %
-
Zatím nevím. 11 %
Kuba v pořadu Partie televize Prima uvedl, že v Německu a Rakousku se vyvinula povolební situace tak, že je možné dojít k nějaké dohodě mezi stranami stojícími na opačných stranách politického spektra. "Já si myslím, že to může nastat i v České republice, ale já to v této chvíli nechci předjímat," uvedl Kuba s tím, že ODS případný pobyt v opozici prospěje.
V neděli odpoledne pak Kuba svá slova o koalici mírnil. Byl prý špatně pochopen. "Řekl jsem, že v okolních zemích jako Rakousko a Německo někdy povolební situace vedou k tomu, že řešení závisí na hledání dohody demokratických stran z opačných částí politického spektra. Je to vždy až krajní řešení a poslední varianta, pokud jinou není možné nalézt, ale žádný odpovědný politik takovou situaci dopředu vyloučit nemůže. Pro ODS platí, že po zkušenostech předchozích vlád již rozhodně nechce jít do žádné koalice, kde by nemohla naplňovat svůj program. Každý, kdo sledoval mou debatu s Bohuslavem Sobotkou, musel vnímat, jak odlišné jsou naše programy, a že povolební koalice ODS a ČSSD je fakticky nemožná."
O vytvoření povolební koalice s ČSSD mluvil v rozhovoru pro časopis TÝDEN také šéf TOP 09 Karel Schwarzenberg. "Sociální demokracie je jedinou stranou, se kterou bych byl po volbách ochoten vyjednávat o vládní koalici," řekl Schwarzenberg v rozhovoru pro TÝDEN, který vyjde v pondělí 21. října. Faktem je, že podobnou koalici výslovně zakázal přímo zvolený prezident Miloš Zeman.
Sobotka zopakoval kritiku vlády ODS a TOP 09. "My nemůžeme sestavit vládu s takto programově odlišnými stranami," prohlásil. Podle něj by ODS i TOP 09 po volbách měly zůstat v opozici. "Sociální demokracie nepřipravuje ani neplánuje, že bychom s těmito stranami mohli na vládní úrovni po volbách spolupracovat," dodal.
Pokud ČSSD, jejíž podpora podle průzkumů od jara dosti klesla, nezíská ve volbách dostatek hlasů, hrozí podle Sobotky spojenectví ODS, TOP 09 a hnutí ANO 2011 podnikatele Andreje Babiše, které označil za pravicové uskupení. "Může se stát, že hlasy například pro pana Babiše pomohou udržet ve hře jak ODS, tak TOP 09," uvedl Sobotka.
Kuba nicméně Babišovo hnutí za pravicovou stranu nechtěl označit, a to vzhledem k jeho volebním slibům. ODS po zkušenosti s Věcmi veřejnými už nechce vstupovat do žádných takových koalic, kde by nebyla schopna plnit svůj program, dodal Kuba. Také ODS ovšem podle průzkumů, které jí přisuzují méně než desetiprocentní zisk, omezí své početní zastoupení ve sněmovně.
ČSSD a ODS se už dokázaly na povolebním uspořádání dohodnout v době, kdy tyto strany vedli současný prezident Miloš Zeman a jeho předchůdce Václav Klaus. ODS tehdy na základě opoziční smlouvy umožnila Zemanovi čtyři roky vládnout.
ČTĚTĚ OSM ROZHOVORŮ S PŘEDSEDY NEJSILNĚJŠÍCH STRAN, KTERÉ MAJÍ ŠANCI USEDNOUT V PARLAMENTU - V AKTUÁLNÍM VYDÁNÍ ČASOPISU TÝDEN, KTERÉ VYCHÁZÍ V PONDĚLÍ 21. ŘÍJNA.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.