Sílící KSČM odskočila Babišovi, Zemanovci i Okamura pod čarou

Domácí
14. 10. 2013 14:55
Komunisti Jiří Dolejš (vlevo) a Vojtěch Filip.
Komunisti Jiří Dolejš (vlevo) a Vojtěch Filip.

Největší podporu voličů si podle aktuálního volebního modelu agentury ppm factum stále drží ČSSD, přesto sílí i podpora některých nových stran. Sociální demokraté by ve sněmovně získali 62 mandátů, následovala by KSČM s 44 mandáty a TOP 09 s 35. Zástupci hnutí ANO 2011 by obsadili 29 křesel. Do dolní parlamentní komory by se dostaly ještě ODS a KDU-ČSL.

Anketa:

Chystáte se jít k říjnovým volbám?

Strana práv občanů Zemanovci (SPOZ), Strana zelených a Úsvit přímé demokracie jsou podle průzkumu pod pětiprocentní hranicí nutnou pro vstup do sněmovny. Jistou šanci dostat se do ní by měli zejména Zemanovci a zelení, uvedla agentura.

ČSSD by podle jejího modelu získala ve volbách 22,8 procenta hlasů. Komunisty by volilo 17,1 procenta lidí a pro TOP 09 by bylo 13,2 procenta Čechů. Volební lístek hnutí ANO miliardáře Andreje Babiše by vhodilo do urny 12,1 procenta voličů. Vysoká podpora této nově vzniklé strany zřejmě souvisí s intenzivní mediální kampaní a přelivem pravicových voličů od bývalých vládních Věcí veřejných, ODS i TOP 09, píše ppm factum.

Pro ODS by nyní hlasovalo 7,2 procenta lidí a necelých šest procent občanů by dalo hlas lidovcům.

V porovnání s průzkumem z první poloviny září by ČSSD ztratila šest mandátů a lidovci přišli o jeden mandát. Naopak komunisté a ANO by si polepšili o pět poslaneckých míst, TOP 09 o tři a ODS o jeden mandát.

Aktuální průzkum agentura provedla v době od 30. září do 10. října mezi necelou tisícovkou respondentů. K volbám by v tuto dobu přišlo 54 procent voličů, přitom k posledním sněmovním volbám před třemi lety odvolilo téměř 66 procent občanů.

Autor: ČTK Foto: Michal Růžička / MAFRA / Profimedia

Další čtení

Vozataj Jiří Nesvačil junior předvedl jízdu s rekordním čtyřiadvacetispřežím

Domácí
13. 9. 2025

Hasiči v Praze evakuovali na 70 lidí kvůli požáru bytu, záchranáři ošetřili ženu

Domácí
13. 9. 2025

Příznivci MHD se sjeli do Brna na druhý ročník Šotodays, autobusy projely městem

Domácí
13. 9. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ