Povolební rozpory
Sobotka dostal mandát k vyjednávání o vládě i od "zrádců"
31.10.2013 10:49 Aktualizováno 31.10. 13:00
Vyjednávání o možné vládě zatím povede za ČSSD předseda strany Bohuslav Sobotka. Grémium nesestavilo vyjednávací tým, schválen by měl být až po zasedání ústředního výkonného výboru strany. Novinářům to po jednání grémia řekli Sobotka a místopředseda Milan Chovanec. ÚVV se sejde 10. listopadu. Sobotka se zároveň omluvil voličům ČSSD za to, co ve straně po volbách nastalo.
Ve vedení se po volbách vyostřil spor mezi Sobotkou a prvním místopředsedou Michalem Haškem. Sobotka při příchodu na grémium řekl, že chce, aby "pučisté", včetně Haška, odstoupili z vedení strany. Pětice sociálních demokratů se v sobotu večer utajeně sešla s prezidentem Milošem Zemanem. Předsednictvo ČSSD pak odvolalo Sobotku z vyjednávacího týmu a vyzvalo ho k rezignaci. Účastníci schůzky setkání s prezidentem několik dní zapírali.
Podle Chovance se ve čtvrtek na grémiu vedla bouřlivá diskuse. "Je to první krok k tomu, aby strana hledala východisko z problému, který tu je," řekl novinářům Chovanec, který se lánské schůzky také účastnil. Chovanec novinářům řekl, že se nebrání vyvození osobní odpovědnosti, ale chce o tom nejprve mluvit se Sobotkou. Nemyslí si, že by se sociální demokracie rozštěpila. Ze schůzky v Lánech se podle něj stává mediální mýtus.
"Diskuse nebyla jednoduchá. Vedení strany má zájem, aby se krize rychle vyřešila a nekomplikovala dále povolební vyjednávání," řekl po jednání Sobotka. Předseda zatím povede vyjednávání, které chce vést především s ANO a KDU-ČSL. "Předpokládám, že po jednání ÚVV přiberu do týmu další zástupce z řad poslanců, senátorů a klíčových lidí z vedení ČSSD," dodal Sobotka.
"Na dnešním jednání PG ČSSD jsme podpořili mandát předsedy Bohuslava Sobotky k zahájení povolebních konzultací a rozšíření vyjednávacího týmu o zástupce poslaneckého a senátorského klubu po zasedání ÚVV ČSSD 10. listopadu," podpořili Sobotku i "pučisté" s tím, že jsou připraveni udělat maximum pro úspěch ČSSD v povolebním vyjednávání.
Hašek se po skončení jednání omluvil za zapírání schůzky s prezidentem. "Mrzí mě to, lhát se nemá, ani v politice, ani v životě. Považuji to za svou osobní chybu," poznamenal s tím, že chtěl dodržet dohodu účastníků o "neveřejné schůzce". Jakým způsobem bude vyvozovat svou osobní zodpovědnost odkázal na jednání Ústřednívo výkonného výboru ČSSD, kde přednese svůj návrh, který chce nejprve konzultovat s kolegy ve straně. Na otázky po své případné odpovědnosti podobně reagovali i Jeroným Tejc nebo Zdeněnk Škromach.
Podle předsedy Senátu Milana Štěcha na grémiu nezazněl jediný hlas, že by Sobotka neměl vést stranu a vyjednávací tým. Někteří aktéři lánské schůzky podle Štěcha velmi vážně přemýšlejí o složení funkcí. "Měl jsem pocit, že zejména Michal Hašek si uvědomuje, v jaké situaci se strana i jeho výrazným přičiněním nachází, a co to pro něj znamená," řekl novinářům po jednání Štěch.
Místopředseda Lubomír Zaorálek doplnil, že na jednání zaznělo přiznání chyby i viny. Hašek prý řekl, že není možné hájit, co se stalo. "Připadá mi, že takzvané to vyvozování odpovědnosti je v běhu," řekl novinářům Zaorálek. Soudí, že výsledek se dostaví. "Že to musí být zásadní krok, to je jasné, nemůže to být žádná kosmetika," dodal.
"Já si myslím, že pánové jsou dospělí lidé, vědí, o co jde, a že se zachovají chlapsky," podotkl další z místopředsedů Martin Starec.
O schůzce se členové grémia od účastníků zřejmě mnoho nového nedozvěděli. Někteří z nich prý odkazovali na to, že nemají prezidentův mandát sdělovat, co se projednávalo.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.