TOP 09 chce změnou ústavy přistřihnout Zemanovi křídla

Domácí
14. 10. 2013 14:16
TOP 09 plánuje po volbách změnu ústavy.
TOP 09 plánuje po volbách změnu ústavy.

TOP 09 chce, aby druhou možnost jmenovat premiéra měla po prezidentovi sněmovna. Po volbách proto navrhne změnu ústavy. Třetí pokus by znovu patřil prezidentovi. Nyní má první i druhý pokus prezident, třetí patří šéfovi sněmovny. Podle bývalého poslance Stanislava Polčáka (STAN), který kandiduje za TOP 09 v Praze, by změna měla vymezit bílá místa v ústavě, která je možné různě interpretovat. TOP 09 chce, aby se změna dotkla už současného funkčního období prezidenta Miloše Zemana.

Prezident Zeman vyvolal v minulých měsících některými svými kroky nesouhlas politiků, podle některých hlava státu svým chováním překračuje ústavní tradice. Zeman se například přel s předsedou TOP 09 a bývalým ministrem zahraničí Karlem Schwarzenbergem kvůli jmenování velvyslanců. Stavěl se také proti jmenování akademika Martina C. Putny profesorem, Putna nakonec dekret převzal od ministra školství. Zeman vyvolal v létě kritiku rovněž tím, že po pádu vlády Petra Nečase (ODS) jmenoval premiérem Jiřího Rusnoka, jehož kabinet se neopíral o důvěru Poslanecké sněmovny.

"Rozhodli jsme se předložit k diskusi návrh upřesnění pravomocí prezidenta tak, aby nebyly nejasnosti v našem právním řádu," řekl novinářům Schwarzenberg, který je Zemanovým kritikem. Podle Schwarzenberga prezident Zeman využil mezery v ústavě pro mírné rozšíření svých pravomocí.

Polčák řekl, že připravený návrh chce do ústavy promítnout to, že vláda je odpovědná Poslanecké sněmovně a vychází z ní. Bývalá vládní strana navrhuje, aby prezident nově musel členy vlády po návrhu premiéra jmenovat do 15 dnů. Stejný termín by platil i v případě odvolání ministrů. V ústavě nyní termíny nejsou. TOP 09 prosazuje, aby členy bankovní rady České národní banky nově kromě prezidenta schvaloval i Senát.

Není jasné, jestli TOP 09 s návrhem v nové sněmovně uspěje. Podle Polčáka by však návrh mohl být projednán co nejdříve tak, aby byl na jaře poslán do Senátu.

Autor: ČTK Foto: Tomáš Nosil

Další čtení

Černochová doufá, že se podaří schválit navýšení platů vojáků k začátku července

Domácí
27. 4. 2025
ilustrační foto

Ve sbírce potravin byli lidé štědřejší než loni. Darovali 500 tun jídla

Domácí
27. 4. 2025

Stovky věřících už navštěvují hrob papeže Františka v Římě

Domácí
27. 4. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ