Srovnání programů
Vzdělání po volbách? Povinný rok mateřinky, vysoká zdarma
28.09.2013 06:45 Původní zpráva
Dostupné školky pro děti, vysokoškolské studium zdarma - to jsou priority, na kterých se v předvolebním programu shodne řada stran napříč politickým spektrem. V případě, že ve volbách zvítězí ČSSD, se možná povinná školní docházka prodlouží o jeden rok v mateřské škole. Pokud bude mít na školství vliv SPOZ, děti se budou učit o míru a vlastenectví.
Anketa:
Chystáte se jít k říjnovým volbám?
-
Ano. A dost se těším. 76 %
-
Ne, zbytečnost. 13 %
-
Zatím nevím. 11 %
Povinná školní docházka by neměla být dlouhá devět, ale deset let. Navrhuje to ČSSD, která chce prosadit jeden rok školky pro všechny děti - i ty, které by mohly být doma s rodiči. Občanští demokraté naproti tomu chtějí podpořit spíš možnost umisťovat děti do firemních školek nebo dětských skupin. Všechny strany, včetně TOP 09, pak slibují svým voličům konec problémů s hlídáním dětí - mateřské školy by měly mít po volbách dost místa pro všechny.
Angličtina od první třídy
Změny by měly potkat i žáky základních škol. Už od první třídy by se děti měly podle představ ODS začít učit anglický jazyk. Prostředky na takovou výuku chce ODS vzít z evropských strukturálních fondů. Co se jazyků týče, jejich rozšíření na školách prosazuje také hnutí ANO Andreje Babiše. S ODS se shodne i v podpoře výuky přírodovědných předmětů.
Školy by měly k dětem přistupovat individuálně a snažit se rozvíjet jejich talent. Kde na to vezmou čas a peníze, to už programy stran příliš jasně neříkají. ODS jen hlásá, že by každá škola měla dostávat na své žáky stejně vysoké příspěvky. ČSSD slibuje, že omezí přebujelou administrativu, aby kantoři měli více času na učení a méně povinností s papírováním. SPOZ i ANO se shodují v tom, že vzdělávací ústavy by už neměly dostávat peníze jen podle počtu žáků, ale podle kvality výuky a uplatnění studentů.
Strany se pustily i do vymýšlení nových předmětů, které by se mohly ve školách nově vyučovat. KDU-ČSL chybí etická výchova, SPOZ by zase děti vedla k většímu vlastenectví. "Pokles znalosti národních dějin a malé pochopení pro naši kulturu i evropské tradice výrazně snižuje identifikaci dětí a mládeže s naší zemí. Součástí výchovy moderního kulturního člověka musí být i výchova k lidským právům, k míru a k ekologickému myšlení," píší Zemanovci ve svém programu. Obě největší pravicové strany, ODS a TOP 09, slibují, že nebudou rušit venkovské školy.
Firmy a učňové
Velké plány mají partaje i se změnou učňovského školství. ČSSD stejně jako KDU-ČSL, TOP 09 nebo hnutí ANO chce do praktické výuky v učebních oborech zapojit firmy a zaměstnavatele. Učni by tak měli snadněji získat relevantní praxi, jejich znalosti by odpovídaly reálným potřebám firem a jejich obory by se odvíjely od poptávky. SPOZ by chtěla místo učňovských oborů s maturitou zavést mistrovskou zkoušku.
Středoškoláci výletníci
Po volbách možná doznají změn i střední školy. TOP 09 si přeje, aby alespoň třetina jejich studentů strávila půl roku studia v zahraničí. Všechny strany se však shodují především v nutnosti vyřešit otázky kolem státních maturit. ODS slibuje, že se zasadí o přehledná, stabilní a rozumná pravidla. TOP 09 chce maturitu koncipovat po roce 2015 nově. "Budeme prosazovat elektronickou společnou část maturitní zkoušky ze tří předmětů od roku 2020. Zasadíme se o zlepšení počítačové gramotnosti kvalifikovanou výukou IT," hlásá v programu.
Vysoké školy? Bez školného
Vysokoškolské studium by zřejmě i po volbách mohlo zůstat bezplatné. "Školné nepřipustíme. Garantujeme bezplatné vysokoškolské vzdělání na veřejných a státních vysokých školách," píší sociální demokraté. Vysoké školy zdarma prosazuje i KSČM, hnutí ANO nebo KDU-ČSL, i když podle lidovců by pro studenta měla být bezplatná pouze jeho první vysoká škola a pouze po dobu řádného studia. Student, který se učí hůř a opakuje ročník, musí počítat s tím, že zaplatí.
Podobně se k nepečlivým vysokoškolákům staví i SPOZ. "Navrhneme systém penalizačních poplatků u málo úspěšných studentů včetně opakování zkoušek, ročníku nebo prodlužování doby studia," uvádějí Zemanovci v programu. "Šprty" by mělo studium vyjít zcela zdarma. TOP 09 chce připravit zákon, podle kterého určí finanční spoluúčast studentů sama škola.
Učitelé s kariérou
Dost neurčitě se partaje postavily k učitelům, na nichž prakticky celá kvalita vzdělávání stojí. "Podle ekonomických možností státu se zasadíme o zvyšování mezd zaměstnanců ve školství, včetně nepedagogických pracovníků," píše ČSSD, která chce kariérní řád učitele spojit s motivačním ohodnocením. O kolik by si mohli kantoři polepšit, to už sociální demokraté neříkají.
ODS má jasněji: "V prvních třech letech volebního období vyčleníme tři miliardy korun na podporu kvalitních pedagogů," tvrdí. Nezbytné zvýšení prostředků na mzdy slibují i lidovci. K platům kantorů se naopak vůbec v programu nevyjadřuje TOP 09. "Chceme posilovat prestiž a roli učitelů ve společnosti, a to ne pouze ekonomicky, ale i právně. Je nezbytné posílit postavení učitele a vyváženě rozložit odpovědnost mezi školu na straně jedné a rodiče na straně druhé," uvádí její program.
Bezodkladně chce peněžně přilepšit vyučujícím SPOZ. "Pro důstojné postavení pedagogů připravíme bezodkladné navýšení platů učitelů a pracovníků škol. Normativně vymezíme vztah pedagog - žák či student. Zajistíme odbornější kontroly kvality výuky," slibují Zemanovci.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.