Otevřením volebních místností na českých zastupitelských úřadech na americkém kontinentu začínají kvůli časovému posunu už dnes večer volby do české Poslanecké sněmovny. Možnost ovlivnit složení dolní komory tak mají opět i čeští občané, kteří žijí nebo jen dočasně pobývají v cizině kvůli práci nebo studiu.
Na americkém kontinentu bude 16 volebních místností otevřeno kvůli časovému posunu dnes a v pátek od 14.00 do 21.00 místního času. První voliče tak podle časových pásem přivítají na velvyslanectvích v Brazílii, Uruguayi a Argentině, a to po 19.00 středoevropského letního času (SELČ). S hodinovým odstupem se otevřou volební místnosti na východním pobřeží USA či v Havaně. Jako poslední se v Americe otevře pro voliče konzulát v Los Angeles.
ČTĚTE TAKÉ: Kdo uspěje ve volbách? Bookmakeři favorizují ČSSD
Účet za volby do sněmovny: více než miliarda korun
Z Ameriky se volební seriál přesune do Austrálie, kde se v pátek otevřou volební místnosti v Sydney a Canbeře v šest hodin ráno. O hodinu později se bude moci volit například v Tokiu, dalších 60 minut si počkají v Pekingu. Na 11.00 SELČ budou muset počkat v pákistánském Islámábádu. Češi v Moskvě začnou hlasovat přesně v poledne. V Kuvajtu budou moci odvolit po 13.00, kdy začne také hlasování v Londýně, Dublinu, Lisabonu a některých afrických metropolích. V Česku a většině evropských zemích se začne hlasovat ve 14.00.
K volbám na 110 velvyslanectvích a konzulátech po celém světě se letos podle českého ministerstva zahraničí zapsalo přes 6000 Čechů z odhadovaného počtu 70 tisíc českých krajanů. Je to zhruba o 1000 více než při minulých sněmovních volbách před čtyřmi lety. Tehdy přišlo hlasovat nakonec 6744 voličů. Mezi nimi však byli i ti, kteří nebyli předem registrováni a přišli hlasovat s voličským průkazem vyzvednutým v ČR.
Nízká volební účast mimo území ČR je dána podle expertů hlavně tím, že volit v zahraničí lze jen na zastupitelských úřadech. Například v USA a v Kanadě se k volbám zaregistrovalo jen kolem 1200 Čechů z desítek tisíc možných. Mnoho krajanů z rozlehlých zemí totiž od účasti ve volbách odrazuje skutečnost, že volební zákon navzdory jejich naléhání nepočítá s korespondenčním způsobem hlasování. Pravidla hlasování poštou sice Senát opakovaně připravil, ale sněmovna je neschválila.
Čeští voliči v zahraničí dostanou na rozdíl od tuzemských voličů hlasovací lístky až ve volebních místnostech. I když pocházejí z různých koutů České republiky, rozhodovat se musejí podle zákona mezi volebními uskupeními, která kandidují v jednom z krajů ČR. Letos jím jsou stejně jako při minulých sněmovních volbách jižní Čechy. S kandidáty se tak krajané mohou seznámit nejsnáze prostřednictvím internetových stránek.
Foto: Jan Schejbal, ČTK