Vítězství komunistů v Petrohradě má svoji logiku, tady v roce 1917 začala výstřelem z Aurory Velká říjnová socialistická revoluce. Proč ale komunisti vyhráli volby i v Mnichově, odkud po celá desetiletí štvala proti komunismu vysílačka Svobodná Evropa?
Je to samozřejmě nadsázka. KSČM nevyhrála volby v hlavním městě Bavorska, nýbrž v Mnichově na Domažlicku. A to s famózním výsledkem 35,05 procenta hlasů mezi mnichovskými voliči. Ač vesnice leží jen 15 kilometrů od hranic s Německem, životní úroveň v Bavorsku a západočeském pohraničí se diametrálně liší. "Tady chcípnul pes," neváhá o své obci prohlásit mnichovská zastupitelka Marie Rüklová. "Malé důchody za celoživotní dřinu na statku nebo v lesích, žádná práce pro mladší, mizerné dopravní spojení, prostě bída s nouzí," vypočítává Rüklová, proč v Mnichově zvítězili komunisti. Sama ale volila Věci veřejné.
ČTĚTE TAKÉ: Propadák tradičních stran, přišly o dva miliony hlasů
Nedostižné Německo
V českém pohraničí leží ještě jeden Mnichov, kousek od Mariánských Lázní. I tam zvítězila KSČM, když od místních voličů dostala 20,52 procenta hlasů. "Také jsem si po revoluci myslel, že si na pár let utáhneme opasky a pak budeme žít podobně jako v sousedním Německu," přemítá starosta Mnichova Jiří Křenčil. Nestalo se tak.
V Mnichově se prý nyní žije ještě hůře než za komunismu. "V akci Z jsme si postavili obchod, ten se privatizoval a teď nemáme žádný krám," lamentuje starosta Křenčil. Z mnichovského státního statku, který zaměstnával 85 lidí, je soukromá farma, která prý dává práci jen několika sezonním dělníkům. "Zbývá jezdit za prací do Mariánských Lázní, to je ale 56 korun denně za vlak," líčí starosta perný život v bývalých Sudetech. "A otevření hranic s Německem ještě zvýšilo ceny v hospodách a krámech, máme tady dráž než v Praze."
Klaus zabodoval
Rudé pohraničí je citlivým tématem, jemuž se odborníci spíše vyhýbají, ač se dotýká asi dvou milionů českých voličů. Ti v bývalých Sudetech nahradili tři miliony Němců, od jejichž vyhnání už uplynulo čtyřiašedesát let.
Fenomén osvětluje historik Jan Kalous z Ústavu pro studium totalitních režimů v Praze: "Za vytrvalou oblibou komunistů vidím směsici vděčnosti i strachu. Tamní lidé dostali od komunistů majetky po vyhnaných Němcích, o které se teď podvědomě bojí, kdyby přece jen došlo k prolomení Benešových dekretů." K historickým důvodům přibyla po roce 1989 vysoká nezaměstnanost a celkové snížení životní úrovně. "Když prezident Klaus odmítal podepsat Lisabonskou smlouvu s tím, aby bezděky nenapomohl případnému zrušení Benešových dekretů, mělo to u nás v Mnichově velký ohlas. Klause si každý vážil," vypráví mnichovský starosta Jiří Křenčil.
Petrohradské stížnosti
KSČM nezvítězila jen v Mnichově, nýbrž i v Petrohradě. To je shodou okolností také obec v pohraničí - na Lounsku, která v roce 1938 po podepsání Mnichovské smlouvy připadla k Německu. "Pro nás vítězství komunistů není žádným překvapením, to je tady normální," hodnotí výsledky voleb petrohradský starosta Jan Ritter. KSČM tu letos volby vyhrála volebním výsledkem 23,30 procenta hlasů. "Nikdo se nemůže divit, je tu nízká životní úroveň a do Prahy daleko. Všichni jen pořád vzpomínají, jak bylo dobře za komunismu," říká starosta Ritter.
Rekord KSČM: 57,14 procenta
KSČM sice v letošních volbách nejčastěji vyhrávala v pohraničí, v republice však existuje i několik "rudých bašt" ve vnitrozemí. Na Vysočině, na Kladensku a především na Rakovnicku. Vůbec nejlepší výsledek v republice získala KSČM v obci Švihov na Rakovnicku, tam komunisty volilo 57,14 procenta voličů. Ze Švihova je to jen skok do Hvozdu, kde KSČM získala 42,85 procenta hlasů, a odtud přes kopec do Příčiny. Tam komunisty volilo 35,44 procenta voličů. "Jsme normální. Nakupujeme v supermarketech a obec vzkvétá," vypráví o své obci starosta Příčiny Josef Kubička.
Jaká je tedy příčina, že v Příčině pravidelně vítězí komunisti? "Rodinná tradice. Býval to tady hornický kraj a komunisty už volil můj táta a za první republiky i můj děda. Teď je volím i já," vysvětluje Kubička a ujišťuje, že zdejší komunisti nejsou žádní radikálové. "Jen ctíme, co nás naučili doma."
Foto: weby obcí a měst