<span>Volební kandidáti</span> se mohou vydávat i za astronauty

Domácí
26. 5. 2010 18:00
Zákon neříká, zda povolání na hlasovacích lístcích musí být pravdivé.
Zákon neříká, zda povolání na hlasovacích lístcích musí být pravdivé.

Zákon neříká, zda povolání na hlasovacích lístcích musí být pravdivé.Volební zákon nespecifikuje, zda povolání volebních kandidátů na hlasovacích lístcích musí odpovídat pravdě. Toho využili Moravané, kteří se na hlasovacích lístcích sebevědomě prezentují jako "budoucí poslanci", přičemž skutečné občanské povolání tají.

Moravané z Moravskoslezského kraje se rozhodli využít díru ve volebním zákoně.

"Zákon říká, že kandidát musí uvádět svoje povolání. Bohužel, už není nijak ošetřeno, aby povolání na hlasovacím lístku odpovídalo pravdě," informovala on-line deník TÝDEN.CZ pracovnice volebního oddělení Odboru všeobecné správy ministerstva vnitra. Pokud kandidát uvede, že je astronaut, ač ve skutečnosti pracuje jako dělník u soustruhu, nemůže být za tuto nepravdu nijak potrestán.

Strana budoucích poslanců

Moravané z Moravskoslezského kraje proto nic neriskují, když tvrdí, že jejich povolání má název "budoucí poslanec". Takové tvrzení se však blíží vědomé lži, hlavně vzhledem k volebnímu výsledku strany v minulých parlamentních volbách v roce 2006, kdy Moravané oslovili pouhých 0,23 procenta voličů.

"Poslancem se po těchto volbách určitě nestanu. Za maximální možný úspěch Moravanů považuji, když se přehoupneme přes jedno procento," přiznává i lídr moravskoslezské kandidátky Zdeněk Zbožínek a vysvětluje, že strana vsadila na vědomou recesi. "Moravany na Ostravsku vedou nadšení mladí srandisté, kteří chtěli voliče něčím zaujmout," říká Zbožínek. "Jako lídr jsem jim to asi měl zatrhnout. Ale to se mi nepodařilo," přemítá. Nakonec i Zbožínek na hlasovacím lístku tvrdí, že je "budoucím poslancem". A podobně jako kolegové neuvádí skutečné občanské zaměstnání. "Já jsem projektant," prozradí alespoň TÝDNU.CZ.

PSALI JSME:  Nedáte-li hlas levici, dostanete slevu, slibují obchodníci

"Beru to jako dobrý vtípek," hájí kandidáty z Ostravska i předseda Moravanů Jiří Novotný. Na moravskoslezské kandidátce například figuruje třiadvacetiletý Jan Kozohorský z Kopřivnice, který založil Ústav jazyka moravského, jenž například letos v únoru "vyňal kroužkované ů z pravidel spisovné moravštiny". Předseda Novotný přitom považuje Kozohorského dílem za recesistu, dílem za moravského národního buditele: "Také o národních buditelích z 19. století máme zkreslené představy. Většinou to ale byli pařmeni s velkým smyslem pro humor."

Vrátí se zašlá sláva strany?

"Není přece vyloučené, že se někdo z moravskoslezské kandidátky Moravanů jednou skutečně stane poslancem," uvažuje Novotný a připomíná úspěch strany z roku 1990, kdy moravská strana ještě pod názvem Hnutí za samosprávnou demokracii - Společnost pro Moravu a Slezsko získala neuvěřitelných 22 křesel v České národní radě a na Brněnsku dokonce porazila i revoluční Občanské fórum. V nedávném projektu studentských voleb strana Moravanů obdržela v celorepublikovém měřítku 1,94 procenta a na jihu Moravy 4 procenta. "Tento výsledek zvyšuje šance strany Moravané do budoucna, protože je zjevné, že má narůstající podporu u mladých lidí," věří Novotný ze strany Moravanů. Alias ze Strany budoucích poslanců.

Foto: Czechfolks.com, archiv autora, web

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ