Dnes a zítra nás čekají zvláštní volby. Tak nějak nanicovaté, nudné. Přitom jde hned po boji o sněmovnu o nejdůležitější ze všech volebních klání. Vždyť některé kraje mají rozpočty srovnatelné s menšími ministerstvy.
Lidé si volí ty, kteří budou v příštích čtyřech letech rozhodovat o věcech v jejich nejbližším okolí. Tentokrát se ale sešlo hned několik důvodů, proč se Česku obvyklá předvolební vřava zatím vyhýbá.
Chybí téma
Dosavadní krajské (i senátní volby) měly pokaždé obrovský náboj. O vedení regionů spolu totiž soupeřily hlavní vládní a nejsilnější opoziční strana, tedy občanští a sociální demokraté. Ve hře bylo vždy hodně: přinejmenším získat dostatek voličů k tomu, aby vystavili negativní účet vládě, anebo potvrdili její kroky. V minulosti tedy žádným krajským volbám nechybělo silné centrální téma. Zvláště když se konaly v polovině čtyřletého funkčního období vlády (letos kvůli předčasným volbám v roce 2013 zbývá kabinetu pouze rok).
V roce 2000 mobilizovala ODS proti socialistické vládě Miloše Zemana. O čtyři roky později proti politice "zdroje tu jsou" a tehdejšímu šéfovi ČSSD Stanislavu Grossovi, jenž svým oponentům nahrál sloganem "Myslím to upřímně". V obou případech pravice brala všechny kraje. O další čtyři roky později se republikou přehnalo oranžové tsunami pod taktovkou Jiřího Paroubka a jeho boje proti zdravotnickým poplatkům. A v roce 2012 zase socialisté úspěšně brojili proti škrtům kabinetu Petra Nečase. Pravice si ani neškrtla.
Jenže letos žádné silné ústřední téma není. Už proto, že hlavní soupeři, ČSSD a hnutí ANO, se sice čas od času kočkují - a vyčítají si stále dokola tu Agrofert, tu korupci -, ale ve vládě se nakonec vždycky dohodnou. A pravice je natolik zdecimovaná, že žádné silné centrální téma najít nedokázala. Pokud tedy nepočítáte nekonečné omílání šéfa TOP 09 Miroslava Kalouska, že za všechno může Andrej Babiš, anebo "duchaplné" slogany ODS typu "Podpora pracovitých, ne líných". Větší banalitu aby člověk pohledal. Nebo si snad dovedete představit stranu, která by si na plakát napsala "Podporujeme líné"?
Přijdou lidi?
Zemi se navíc ekonomicky daří, byť vláda podle očekávání utrácí, co to jde, a uplácí si tak jednotlivé vrstvy voličů. K nespokojenosti, která by lidi vyburcovala k volebním urnám alespoň přijít, tak není důvod. Ostatně ani k dřívějším krajským volbám - jakkoli mnohem dramatičtěji probíhajícím - příliš voličů nedorazilo. V roce 2000 jich bylo necelých 34 procent, o čtyři roky později necelých 30, v roce 2012 volilo zhruba 37 procent lidí a vůbec největší zájem o hlasování do regionálních zastupitelstev vyvolal v roce 2008 Jiří Paroubek zmiňovaným bojem proti poplatkům ve zdravotnictví. Tehdy přišlo volit přes 40 procent obyvatel Česka.
V tomto kontextu není příliš pravděpodobné, že by volební účast letos mohla být lepší. Naopak. To by mělo nahrávat stranám s tvrdšími voličskými jádry. Tedy komunistům a zvláště na Moravě lidovcům. Jenže o vítězství v jednotlivých regionech si to beztak rozdají především socialisté a Babišovo hnutí. A půjde jen o to, kdo získá o několik hejtmanských křesel více a zda se přitom v jednotlivých regionech opět spojí s hlavním rivalem (a současně vládním partnerem), anebo dá přednost komunistům či třeba Starostům a nezávislým.
Stranické mikropříběhy
Kromě toho se budou řešit už jen víceméně malé příběhy v jednotlivých partajích. Pokud Sobotka s Babišem prohraje, zřejmě ho to ve straně mírně oslabí, ale jestli nepůjde o vyložený debakl, tak nijak fatálně. O politické přežití v ČSSD bojuje spíše jihomoravský hejtman Michal Hašek, ačkoli právě on je jedním z favoritů na vítězství ve svém regionu.
TOP 09 v krajích žádné pozice nemá, takže jde jen o vysvědčení pro náhle objeveného bojovníka za svobodu Tibetu Kalouska. Podobně jsou na tom občanští demokraté, ačkoli by jim po předpokládaném debaklu jejich strany už mohlo dojít, že s Petrem Fialou zjevně cesta vzhůru nepovede. Lidovci hrají o potvrzení svého znovuzrození, Starostové a nezávislí si chtějí vytvořit pozice pro hledání budoucích spojenců před volbami do sněmovny - nejblíž mají v tomto ohledu podle informací TÝDNE právě k lidovcům.
Největší výzvou jsou tak krajské volby pro komunisty. Ti budou moci čekat, zda jim více nabídne ČSSD, nebo ANO. A podle toho se zachovat po volbách do sněmovny, pokud to matematicky vyjde a Babišova parta už nebude chtít dále vládnout se socialisty. Aktuální volby tak lze brát hlavně jako rozcvičku na to hlavní volební klání v příštím roce.