Volební víkend bude pravděpodobně stejně jako celý letošní květen studený a mokrý. Podle týdenní předpovědi bude v pátek 28. května polojasno s přeháňkami a maximální teploty vystoupají pouze k 17 stupňům Celsia. V sobotu 29. května se podle očekávání meteorologů obloha ještě víc zatáhne, má pršet a ještě o stupeň se ochladí.
Sluníčko a letní počasí tak nebudou lákat voliče k dlouhým výletům či zahradničení na chalupách a chatách. Podle odborníků má ale na volební účast - spíše než počasí - daleko větší vliv spokojenost s politikou a pocit, že se volbami může něco změnit.
Odborníci vlivu počasí přikládají jen omezený význam, sluníčko či déšť ovlivní jen nerozhodnuté voliče. Vlivy, které na voliče působí a přimějí ho učinit rozhodnutí, nelze změřit odděleně.
ČTĚTE TAKÉ: Do Česka se ženou bouřky, varují meteorologové
Špatné počasí by mohlo ovlivnit také lidi, kteří musejí jet volit daleko, například pocházejí z Moravy či vzdálenějších oblastí Čech a pracují v Praze. Ani jim by se nemuselo chtít jet ve špatném počasí volit do místa trvalého bydliště, když si nevyřídí voličský průkaz, soudí psychologové.
Větší význam než počasí má podle nich pocit člověka, že volbami něco změní. Pokud pro lidi volby znamenají jen vhození papírku do urny, tak je počasí v rozhodnutí jít, či nejít volit může ovlivnit. Neúčast ve volbách více souvisí s případnou únavou lidí z politiky, počasí jen přidává nebo ubírá na celkové nespokojenosti voličů. Záleží také na žebříčku hodnot každého jednotlivce.
Foto: Profimedia.cz