Prvních pět stížností na sněmovní volby nepodaly politické strany, ale voliči. Zpochybnili například součty preferenčních hlasů v některých obvodech. Desetidenní lhůta pro podání stížností oficiálně začala ve středu a skončí v pátek 11. června.
"Poté má soud 20 dní na projednání a rozhodnutí," řekl mluvčí soudu František Emmert.
Součet preferenčních hlasů napadl například volič z Prahy-Břevnova. Údajně zakroužkoval čtyři kandidáty, z nichž dva však měli ve finálních součtech u preferenčních hlasů nulu. Obdobnou stížnost podal volič z jednoho obvodu v Ostravě. Další stížnost směřuje proti volbám v Jilemnici, kde měl jeden člověk údajně problémy s voličským průkazem. V další stížnosti volič poukazuje na to, že v den voleb prý četl v tisku inzerát ČSSD.
ČTĚTE TAKÉ: Volební spoty vidělo méně diváků než v minulosti
Nové poslankyně: zdravotní sestra, atletka i studentka
Ačkoliv lhůta pro zpochybnění voleb začala až ve středu, některé stížnosti přišly už v pondělí a úterý. Zatím není jisté, jak s nimi soud naloží. "Je možné, že je odmítne kvůli předčasnosti," uvedl Emmert. Volebními stížnostmi se u Nejvyššího správního soudu zabývá speciální sedmičlenný senát.
Proti sněmovním volbám před čtyřmi lety podali voliči a politické strany celkem 70 stížností, nejvíce od roku 1989. Nejvyšší správní soud žádné z nich nevyhověl a rozhodl o tom, že se volby až na drobná pochybení uskutečnily v souladu se zákonem a jejich výsledky jsou platné.
Ani v případech, kdy soud při hlasování v roce 2006 našel chyby, stížnostem nevyhověl. Pochybení totiž nemohla ovlivnit výsledek voleb. Ve Znojmě a Českém Těšíně volební komise nezapočítaly preferenční hlasy. Psychiatrická léčebna v Dobřanech v Plzeňském kraji zapomněla zapsat na zvláštní seznam voličů jednoho z pacientů, který měl omezenou způsobilost k vykonávání právních úkonů.
Čtvrté pochybení mělo podle soudu na svědomí ministerstvo financí, které nevyplatilo SNK Evropským demokratům příspěvek za mandáty v pražském zastupitelstvu.
Foto: Karel Šanda, Tomáš Nosil