Exprezident Václav Havel vyzval občany, aby volili Stranu zelených. Vyplynulo to z Havlova dopisu, který v neděli na oficiálním zahájení volební kampaně zelených na pražské Kampě přečetla socioložka Jiřina Šiklová.
"Nechceme-li, aby v našem rybníce byli navždy jen dva tlustí sumci, musíme tam nasadit i nějakou štiku. Sumci navíc obvykle myslí jen na to, jak přežít nejbližší výlov, a odmítají myslet dál. Ale my přece nechceme, aby z naší země byla za třicet let jen průmyslová poušť sloužící sice k růstu, ale vyzařující jediné - totální beznaděj. Jinými slovy: volme zelené," vzkázal Havel dopisem, a nepřímo tak lidem doporučil, aby nedávali hlasy dvěma největším politickým stranám, tedy ODS a ČSSD.
Předsedu strany Ondřeje Lišku v neděli na Kampu kromě Šiklové přišel podpořit také jeho předchůdce Martin Bursík, mecenáška a sběratelka umění Meda Mládková, spisovatel Ivan Klíma a šéf frakce zelených v Evropském parlamentu Daniel Cohn-Bendit, který je dlouhodobým kritikem prezidenta Václava Klause.
Respekt k ústavě
Liška prohlásil, že zelení chtějí změnit klima v české politice, školství, ochraně životního prostředí, kultuře či v rozpočtu bez ohledu na to, kdy budou v České republice volby. Vyjádřil se i k aktuální ústavní situaci - uvedl, že strana chce oslovit ty, kteří cítí, že není možné ohýbat Ústavu podle politiků, a ty, kteří mají respekt k ústavním institucím a Ústavnímu soudu.
Podle průzkumů veřejného mínění se zelení, kteří se při minulých volbách dostali do sněmovny a byli součástí vládní koalice, už několik měsíců pohybují pod prahem volitelnosti, tedy nedosahují pěti procent hlasů nutných k získání poslaneckých mandátů.
TOP 09? Okoukané tváře
Průzkumy uvádějí, že by je ze sněmovny mohla vytlačit nová strana TOP 09, kterou založili bývalí ministři Karel Schwarzenberg a Miroslav Kalousek.
Vůči nim se v neděli Liška poměrně ostře vymezil. Řekl, že zelení chtějí zaujmout také ty občany, kteří nevěří, že z okoukaných tváří je možné složit novou stranu, která se bude tvářit jako nová naděje. Neodpustil si ani narážku na číslovku použitou v názvu Schwarzenbergovy strany. "Zelení tady budou i po roce 2009, zelení totiž dělají politiku na příštích padesát let," řekl.
K TÉMATU: Václav Havel natočí předvolební spot pro zelené
Havel: Situace je vážná, zelení musejí zůstat ve hře
Havel, dlouholetá opora zelených
Havel Stranu zelených veřejně podporuje již několik let. Letos počátkem srpna strana oznámila, že ji bývalý prezident podpoří i před předčasnými volbami do sněmovny. Koncem srpna pak Liška sdělil v tiskové zprávě, že Havel pro stranu natočí minutový spot na téma změna klimatu v české společnosti. Strana zelených ho později vyvěsí na svém kanálu serveru YouTube a možná ho použije i v televizní kampani.
Program zelených ve zkratce |
Ve svém volebním programu zelení navrhují soubor protikorupčních opatření, například zpřísnění zákona o veřejných zakázkách či tvrdší postihy v zákoně o střetu zájmů. Korupci z politické scény by podle nich pomohl vymést i zákaz akcií na doručitele. Strana prosazuje také omezení poslanecké imunity či zprůhlednění financování politických stran. Receptem na hospodářskou krizi by se podle ní měly stát investice do energetických úspor a šetrných technologií. POROVNÁNÍ VOLEBNÍCH PROGRAMŮ ČTĚTE ZDE |
Havel Straně zelených vyjádřil sympatie i před letošními volbami do Evropského parlamentu a prohlásil, že situace na české politické scéně by byla vážná, kdyby zelení vypadli ze hry. Strana zelených však ve volbách neuspěla.
I před posledními volbami do sněmovny v roce 2006 Havel řekl, že bude volit zelené. K tehdejším rozporům uvnitř strany uvedl: "To je daň, kterou já osobně rád zaplatím za to, že přijdou noví lidé, s novým elánem, čerstvým pohledem na věc, nezapletení do různých mafií a bratrstev."
Před krajskými a senátními volbami v roce 2004 Havel uvedl, že v minulosti volil především strany typu ODA a US-DEU. V posledních dvou volebních kláních pak Stranu zelených.
Foto: Karel Šanda a ČTK