Volyňští Češi slaví návrat do vlasti. V Žatci byla odhalena pamětní deska

Domácí
15. 7. 2017 14:45
Na nádraží v Žatci byla slavnostně odhalena pamětní deska připomínající příjezd volyňských Čechů.
Na nádraží v Žatci byla slavnostně odhalena pamětní deska připomínající příjezd volyňských Čechů.

Volyňští Češi slaví sedmdesát let od návratu do vlasti. Krajané pořádají setkání, výpravy na Ukrajinu. V Žatci, který byl konečnou stanicí prvního transportu, je od soboty na budově vlakového nádraží deska připomínající poválečné události v pohraničí. Pomáhat se snaží Sdružení Čechů z Volyně také novodobým repatriantům.

Od příjezdu prvních volyňských Čechů uplynulo sedmdesát let.Na žatecké nádraží přijel 8. února 1947 transport, který přivezl zhruba deset tisíc rodin, tedy na 33 tisíc lidí. Domov našli příchozí v místech, která opustili sudetští Němci. Právě díky péči Volyňanů region po odsunu Němců nezpustl. "Pamětní deska je takovým připomenutím celé dlouhé historie, kterou uchovávají potomci Čechů z Volyně," řekla předsedkyně sdružení Dagmar Martínková.

Sdružení vydává časopisy, organizuje výpravy na Volyni, což je historická oblast na území dnešní Ukrajiny, která dříve patřila k Polsku i ruské říši. Češi se tam stěhovali od druhé poloviny devatenáctého století.

Přestože navrátilcům kladl tehdejší režim různé překážky, podařilo se udržet společenský a kulturní život i některé tradice. "Teď už žije třetí generace potomků, pouto ke kořenům je poměrně silné, což je v komunitě velmi cítit, pořád je ohromný zájem o výpravy na Volyň, dokonce nyní roste," uvedla Martínková.

Vzpomínky na návrat budou pokračovat pietním aktem u památníku obětem Českého Malína.Volyňští Češi se snaží komunikovat i se současnými repatrianty. "To jsou potomci Čechů z Ukrajiny, nikoliv jen potomci přímo Čechů z Volyně," upozornila Martínková. Program funguje od roku 2015 a od jeho začátku přesídlilo do ČR více než 600 krajanů z Ukrajiny. "Pro rok 2017 uvolnila vláda na realizaci programu celkem 40 milionů korun. V letošním roce je plánováno přijetí zhruba 300 přesídlených osob," řekla Klára Pěknicová z ministerstva vnitra.

Současný program není teritoriálně omezen a je otevřen všem krajanům, kteří splní podmínky. "V krajanských komunitách je o program značný zájem. Zejména u krajanů z Ukrajiny je procento uchazečů, kteří nesplní podmínky pro zařazení do programu, minimální," uvedla Pěknicová.

Vzpomínky na návrat volyňských Čechů budou v neděli pokračovat pietním aktem u památníku obětem Českého Malína k 74. výročí vypálení obce. Český Malín byla česká obec na Ukrajině založená v druhé polovině devatenáctého století českými přistěhovalci z Lounska, Žatecka a Rakovnicka, vypálená za druhé světové války Němci. Malínskou tragédií jsou označovány události z 13. července 1943, kdy byla nacisty brutálně zavražděna většina obyvatel.

Autor: ČTK Foto: ČTK , Kubeš Slavomír

Další čtení

Stavbu obchvatu Přeštic o tři měsíce zpozdí výzkum archeologů

Domácí
12. 7. 2025

Asociace: Počet asistenčních zásahů kvůli hnízdům hmyzu se loni zdvojnásobil

Domácí
12. 7. 2025
ilustrační foto

Novináři se zastali Rychlíkové. Čelí nenávisti za odhalení Turka jako násilníka

Domácí
11. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ