Vondra: Jednání o základně skončí na konci roku

Domácí
4. 5. 2007 15:36
Ilustrační foto - vicepremiér Alexandr Vondra
Ilustrační foto - vicepremiér Alexandr Vondra

Ilustrační foto - vicepremiér Alexandr VondraVicepremiér Alexandr Vondra (ODS) řekl poslancům v rámci debaty o stavu vyjednávání ohledně projektu výstavby americké raketové základny na našem území, že tato jednání nebudou uzavřena dříve než v druhé polovině roku. Potvrdil tak informace, že příští čtvrtek začnou v Praze jednání nad dohodou o pobytu amerických vojáků na českém území.

Ve druhé polovině května by pak podle Vondry měla začít vyjednávání o hlavní smlouvě o protiraketové obraně, jejíž součástí bude zamýšlená radarová základna.

"Nepředpokládáme, že by jednání byla uzavřena dříve než někdy v druhé polovině roku, spíše ke konci druhé poloviny tohoto roku," uvedl Vondra.

Pokud by podle něj byla dohoda v první polovině příštího roku schválena v parlamentu či referendem, výstavba základny by se uskutečnila v letech 2009 až 2012 s tím, že celý systém by měl být funkční v následujících dvou letech. Mohl by pak podle Vondry Evropu ochránit před hrozbou vyvíjených íránských raket středního a dlouhého doletu.

V téměř dvouhodinové debatě pak levicoví poslanci opakovali tvrzení proti americké základně. Podle nich například systém nebude dostatečně efektivní, informace o něm jsou jen z amerických zdrojů, hrozba íránských raket není v dohledné době reálná, obavy Ruska ze sledování jeho raket americkým radarem jsou odůvodněné a USA nemají zájem začlenit svůj systém do společné obrany NATO. Vondra k tomu uvedl, že Česko klade důraz na budoucí využití systému ve prospěch a ve vazbě na NATO.

Místopředseda sněmovny Lubomír Zaorálek (ČSSD) prohlásil, že "veřejnost je dovedně manipulována ve prospěch základny" a vláda dost nebere v úvahu geopolitická souvislosti. Americká představa o zajištění národní bezpečnosti je podle Zaorálka odlišná od strategie EU. Zaorálek se proto vyslovil pro usnesení, podle něhož by měl být přístup ČR k zajištění vlastní bezpečnosti "založen na hodnotě kolektivní obrany a kooperativní bezpečnosti v rámci mezinárodních organizací".

Předseda ČSSD Jiří Paroubek vytkl vládě, že o základně nemluví s občany. Doporučil kabinetu, aby připravil analýzu změn bezpečnostní situace v Česku po případném vybudování základny a vybudoval konsilium expertů, kteří by poskytli hodnověrné informace o vlivu radaru na zdraví obyvatelstva.

Komunisté se podle Alexandra Černého obávají jakéhokoli zahrávání si s protiraketovou obranou a jejím rozšiřováním. Podle nich hrozí rozpoutání dalšího kola horečného zbrojení. Černý odmítl srovnávání hrozby raketového a teroristického útoku. Jeho kolega Václav Exner označil za protiústavní pobyt amerických expertů v Česku, kteří kvůli umístění základny prováděli ve vojenském újezdu Brdy měření. Podle poslance to totiž neschválil parlament.

Debata ale skončila bez konkrétního závěru, poslanci se k ní vrátí zřejmě příští týden.

Foto: archiv

Autor: ČTK

Další čtení

Sourozenci z Přerovska zameškali ve škole 900 hodin, rodičům hrozí vězení

Domácí
9. 7. 2025

Vedení, které způsobilo blackout, nahradí nový zdvojený systém za 1,7 miliardy

Domácí
Aktualizováno: 9. 7. 2025 12:01

Srážky byly mírnější, ale Moravu a Slezsko čeká déšť i dnes

Domácí
Aktualizováno: 9. 7. 2025 07:41

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ