Sociální služby
Vozíčkáři se sešli na nádraží, hlásí se o bezbariérové cestování
03.03.2020 14:11
Na to, že se vozíčkáři při cestování vlakem potýkají s řadou překážek, v úterý upozornil happening na pražském hlavním nádraží. Pořadatelé z neziskové organizace Asistence, která poskytuje sociální služby, apelují na vládu, aby se přihlásila k závazné koncepci odstranění bariér při cestování vlakem. Součástí iniciativy je petice, kterou dosud podepsalo několik tisíc lidí. České dráhy a Správa železniční dopravní cesty (SŽDC) v reakci poukázaly na vysoká procenta bezbariérových vlaků a nástupišť.
Happeningu se zúčastnily tři desítky lidí, většinou vozíčkáři se svými asistenty. Společně sestavili nápis Vlakembezbariér.cz, jedna z účastnic držela transparent Cílem je, aby každý mohl přijít na nádraží a jet, kam chce. Právě to podle ředitele Asistence Erika Čipery vozíčkáři v Česku nemohou. V současnosti si totiž musejí nahlásit cesty vlakem s denním až dvoudenním předstihem. Ani to však není zárukou, že se pak cesta uskuteční.
Ředitel upozornil, že od roku 1989 byla bezbariérově upravena pouze čtvrtina nástupišť a nádražních budov v Česku. Cestování pak vedle bariérových vlaků na tratích handicapovaným ztěžují i často nefunkční nástupní plošiny. "Od lidí máme informace, že dvě až tři plošiny z pěti se porouchají," řekl. Vlak se pak podle něj buď zastaví, nebo jsou handicapovaní s vozíkem přenášeni ručně, což je nebezpečné.
České dráhy uvedly, že vypravují 4845 bezbariérových vlaků, což jsou dvě třetiny všech spojů. "Mnohé naše regionální i dálkové linky linky jsou dnes stoprocentně bezbariérové. Síť bezbariérových spojů se průběžně rozšiřuje," řekla mluvčí drah Gabriela Novotná. Nutnost objednávání handicapovaných 24 hodin předem je podle ní jednotný čas pro celou Evropu, který vychází z nařízení EU.
Správa železnic uvedla, že má bezbariérový přístup na nástupiště na 54 procentech nádraží, do roku 2025 to bude 72 procent stanic. V případě budov je na páteřních tratích bezbariérově přístupných 37 procent nádraží, v roce 2025 to bude téměř 45 procent. Ke sladění požadavků na bezbariérovost nádraží a na jejich potřebné úpravy slouží od loňského roku platforma pro setkávání zástupců Národní rady osob se zdravotním postižením ČR, osobních dopravců a Správy železnic, dodala správa železnic.
Podpora cestování
O svých zkušenostech v úterý mluvili také někteří handicapovaní. Eliška Morozová například popsala cestu k rodině, z Prahy do Písku, kdy dojede jen do Strakonic, kde na ni čekají příbuzní s autem. Karolína Chovancová řekla, že lépe se dá dojet pouze do krajských měst. Zdůraznila, že právě obtížná možnost cestování je pro handicapované omezující i při výběru zaměstnání. Další z účastníků pak porovnal zážitek, kdy jih Španělska vlakem díky bezbariérovým přístupům procestoval prakticky sám, zatímco tříhodinovou cestu na vesnici v Česku řešil týden.
Právě zjištění, že mnozí handicapovaní vlivem těchto komplikací od cestování upouštějí, podle Čipery podnítilo současnou aktivitu. "Chceme, aby vláda deklarovala, že chce bezbariérové cestování vlakem," zdůraznil. Právě vyjádření vlády a koncepce s termíny postupného odstraňování bariér podle něj v současnosti chybí. Uvedl, že jako poskytovatelé sociálních služeb vidí, že "nynější způsob nefunguje".
Petici dosud podepsalo více než 3500 lidí. Podpis je možné připojit do konce března. Podle Čipery pak bude předána premiérovi premiérovi Andreji Babišovi.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.