Vrátit či vyměnit vánoční dárek? Obdarovaní narazí

Domácí
26. 12. 2011 13:15
Vracení vánočních dárků nemusí být snadné (ilustrační foto).
Vracení vánočních dárků nemusí být snadné (ilustrační foto).

Dost možná tu situaci sami znáte. Pod stromečkem se sešly dva stejné dárky či se darovaná věc obdarovanému nehodí či mu nesedí, například oblečení. Co si v takové situaci počít? Pokud není možné dárek věnovat někomu jinému, nabízí se možnost dárek do obchodu vrátit nebo ho vyměnit za jiné zboží. Zde však může pro zákazníka snadno nastat problém.

Podle zjištění časopisu dTest řada obchodníků odmítá přijmout již prodané zboží zpět nebo ho i jen vyměnit za zboží jiné. Bohužel pro zákazníky na to však mají obchodníci podle zákona nárok.

Právní poradce dTestu Jan Votočka k tomu říká: "Prodejce v kamenné prodejně nemá zákonnou povinnost zakoupené zboží vzít zpět nebo vyměnit jen z důvodu, že se zákazníkovi nehodí. Pokud si tedy spotřebitel koupi rozmyslí, nemusí mu prodejce vyhovět, a to ani v případě, kdyby se zákazník s tímto požadavkem vrátil třeba jen pět minut po odchodu od pokladny."

I zde však existují výjimky. Pokud výrobce dopředu výslovně garantuje možnost vrácení či výměny zboží informací napsanou přímo v provozovně, uvedenou na dokladu o zaplacení či jenom ústní formou, má zákazník právo zakoupené zboží vrátit (či vyměnit). Obchodník si na druhé straně může vymínit různé podmínky pro uplatnění zákazníkova požadavku, zejména lhůtu pro jeho uplatnění.

Ne vždy však probíhá "povánoční reklamace" hladce. "I v těchto situacích evidujeme problémy, a to především byla-li takováto možnost garantována pouze ústně a po Vánocích se prodejce k plnění svých slibů již nemá. Proto doporučuji požádat dopředu prodejce o potvrzení této možnosti přímo na doklad o zaplacení," radí Jan Votočka po zkušenostech s některými obchodníky.

O něco snazší situaci by mělo pro zákazníky představovat vracení dárků zakoupených přes internet. Zde totiž mohou využít zákonem daného práva vrátit zakoupené zboží do 14 dnů bez udání důvodu. "Zákazník pak má právo na vrácení celé kupní ceny, a to včetně poštovného a balného vynaloženého za cestu od prodejce ke spotřebiteli," říká Votočka, zároveň však upozorňuje: "Odstoupení však musí být v dané lhůtě prodejci doručeno, nestačí jej pouze odeslat. Zvláště v období vánočních svátků tak jde o velmi šibeniční lhůtu."

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ