Jde o jednu z velkých záhad studené války. Nově objevené dokumenty někdejší komunistické Státní bezpečnosti, které získal časopis TÝDEN, popisují tajný parapsychologický projekt, který posvětil tehdy i ústřední výbor KSČ. Nové vydání časopisu TÝDEN, který vychází v pondělí 21. května, přináší podrobnosti o tom, jak StB testovala, zda by se pohledem nedaly zabíjet mouchy, jak rozhodovala o nasazení sedmileté holčičky v rámci parapsychologického boje proti cizím rozvědkám či jak na objasnění smrti exponované osoby nasadila senzibila.
Dvacátého srpna 1967 bylo z řeky Vltavy vyloveno tělo amerického občana Charlese Jordana, ředitele amerického výboru pro pomoc židovským uprchlíkům American Joint Distribution Committee. Kriminalistům se jeho smrt stále nedařilo objasnit, a tak StB povolala "svého" senzibila.
Jmenoval Milan Toušek. Narodil se v roce 1927, byl ženatý, měl tři děti, žil v Chocni a pracoval jako konstruktér národního podniku Karosa ve Vysokém Mýtě. V roce 1965 zjistil, že se u něj začaly projevovat abnormální duševní schopnosti spadající do oblasti parapsychologie. Velmi brzy se dostal do kontaktu se zaměstnancem ministerstva národní obrany (a posléze agentem StB) Zdeňkem Rejdákem, který se snažil senzibily využívat pro vojenské účely. S pomocí Touška se dokonce snažil objevit štěchovický poklad. Do služeb StB jej dohodil právě on. Státní bezpečnost pak Touška, který zemřel 27. prosince 2010 v nedožitých čtyřiaosmdesáti letech, začala vést pod krycím jménem Marion.
Případ Jude
Právě jeho estébáci povolali, aby pomohl v případu, který tajná služba označila jako "Případ Jude". A Marion pak opravdu dal zpravodajcům několik stop. "Svou metodou zjistil, že šofér, muž, který vezl Jordana a vraha k řece, má v brzké době dostat ze zahraničí odměnu. Ta mu bude poslána formou daru od příbuzných ze zahraničí v západní měně. Šofér si bude chtít koupit v Tuzexu auto. Současně se bude snažit starý vůz, v němž vezl Jordana, prodat. Nyní ho opravuje," jsou jedna z nejkonkrétnějších sdělení, které StB senzibil Marion sdělil.
Vyšetřovatelé Marionovi ukázali i několik fotografií podezřelých, ale nikoho jasně za vraha Charlese Jordana ani řidiče, který oba k řece údajně vezl, neuvedl. StB na základě těchto informací ovšem nařídila: "Sledovat doručování peněžních darů za Západu a nákupy vozů v Tuzexu. Podle možností i odprodeje starých vozidel. Pokusit se touto cestou zachytit šoféra."
Marion svou jasnovidnou metodou prý také odhalil, že Charles Jordan byl před smrtí omámen a pak vhozen do vody, kde se utopil. Marion také popsal, jak vypadá vrah i jeho řidič, který má mít trvalé bydliště v Praze.
Věděla StB o všem?
StB se záhadu smrti Charlese Jordana snažila vyřešit i standardními metodami. Spis s názvem "Řeka", který o tom vedla, však byl zničen. Vyšetřovacích verzí bylo několik. Dodnes nejlogičtější je ta, že jej zabili agenti některého ze států, které Izrael porazil v šestidenní válce. Jordan byl totiž pro Izraelce významnou postavou. Z Havany během druhé světové války řídil pomoc uprchlíkům před nacisty a po válce organizoval přesun desetitisíců Židů do Izraele, hlavně z východní Evropy.
Tuto verzi ostatně ve svých pamětech zmiňuje i bývalý příslušník československé rozvědky Josef Frolík, který utekl do USA. Podle něj dokonce československá tajná policie věděla, že Jordana sledují arabští vrahové a dokonce měla i vidět, jak jej přepadli a nacpali do egyptského diplomatického vozu, po mučení jej zabili a vhodili do Vltavy. Jenže pro toto tvrzení neexistuje žádný důkaz. Navíc, pokud by StB o všem věděla, proč by na pátrání nasadila v té době svého nejnadějnějšího senzibila?
Dva roky pátrání
Pátrání prostřednictvím Mariona po vrahovi i jeho řidiči pokračovalo ještě v roce 1968 a senzibil za svou práci dostával odměny. V únoru 1968 je záznam o 500 korunách (průměrný měsíční plat byl tehdy něco přes 1700 korun). Marion časem pomocí své "jasnovidné" metody udával další různé možné svědky vraždy (o všem měl něco vědět číšník v baru na nějakém vltavském ostrově, který je do případu zamotán, a také nějaký důstojník) a také se snažil najít místo, kde byl Charles Jordan vhozen do Vltavy...
Jak to všechno dopadlo a další podrobnosti ohledně pokusů StB s psychotroniky, senzibily a využívání paranormálních sil si přečtěte v novém vydání časopisu TÝDEN, které vychází v pondělí 21. května 2012.