Vrchní, prchni! 2015. Falešný číšník okrádal hosty i hospodské

Domácí
6. 7. 2015 08:12
Vydával se za číšníka a okrádal hosty i hospodské (ilustrační foto).
Vydával se za číšníka a okrádal hosty i hospodské (ilustrační foto).

Letním brigádníkům hrozí až stotisícová pokuta, pokud nebudou mít podepsanou smlouvu. Na nelegální práci ale doplácejí i sami zaměstnavatelé. Například když v restauraci zaměstnají falešného číšníka.

Dvaačtyřicetiletý Jiří Fiala z Jihlavy se nechal inspirovat známým českým filmem Vrchní, prchni. Dva roky se podle policie vydával za číšníka a okrádal hosty i hospodské. Nakonec dopadl stejně jako filmový knihkupec a milovník žen Dalibor Vrána - minulý týden byl zadržen v Praze.

"Pod záminkou, že hledá práci a pod smyšleným jménem přišel do jedné rokycanské restaurace. Zde během půl hodiny využil příležitosti a z neuzavřené místnosti skladu odcizil hotovost přesahující sedmnáct tisíc korun," popisuje jeden z prvních Fialových eskapád mluvčí rokycanské policie Hana Kroftová.

Poté jeho spanilá jízda pokračovala po celé republice. O peníze okradl hospodské například na Písecku či Chrudimsku. I tam nastupoval do práce pod falešným jménem. Asi po hodině a půl se sebral a utekl i s kasírtaškou. "S osmi tisíci korunami," říká k dalšímu z případů mluvčí chrudimské policie Jiří Tesař.

Bez smlouvy s kasírtaškou

Scény z jeho "číšnického" života by samy o sobě vydaly na několik grotesek. Třeba v Rokytnici nad Jizerou si vyzkoušel hned dva penziony. V prvním ho nechali pouze roznášet jídlo, takže místo brzy opustil sám. V druhém narazil na stejně zaměřeného kolegu, který krátce předtím utekl s tržbou. Poté, co ho policie chtěla legitimovat, dal se na útěk i Fiala.
Podvody mu ovšem usnadňovali sami okradení majitelé restaurací a hospod. Jak zjistil časopis TÝDEN, neprověřovali si jeho totožnost, nechávali ho pracovat, aniž s ním uzavřeli pracovní smlouvu.

"Ozval se na inzerát a byl vzat na zkoušku. Od rána byl pod dohledem až do sedmnácté hodiny. Poté mu byla svěřena kasírtaška a zůstal bez dozoru," okomentoval další z případů policejní mluvčí Tesař. Na dotaz, zda měl v tu dobu falešný vrchní uzavřenou smlouvu, Tesař odpověděl, že ne. Prý měla být teprve podepsána.

Ať už tomu bylo v těchto případech ve skutečnosti jakkoli, "falešný vrchní" mohl fungovat celé dva roky i díky tomu, že hostinští ignorovali zákony. Před zahájením práce totiž musí mít každý zaměstnanec podepsanou pracovní smlouvu nebo jinou dohodu o pracovní činnosti.

CELÝ ČLÁNEK ČTĚTE V ČASOPISU TÝDEN, KTERÝ JE AKTUÁLNĚ V PRODEJI.

Autor: Pavel CechlFoto: ČTK , Wavebreak Media LTD

Další čtení

Maláčovou nahradil v čele sociálních demokratů místopředseda Nedvěd

Domácí
Aktualizováno: 14. 12. 2025 01:42
Andrej Babiš

Babiš se postavil proti financování Ukrajiny. Česko prý nebude za nic ručit

Domácí
Aktualizováno: 14. 12. 2025 01:43

WEARHOUSE X LINKUP: Potvrdila sílu české streetwear komunity

Domácí
13. 12. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOV