Téměř dva tisíce příznivců kontroverzního vicepremiéra Jiřího Čunka se sešlo před vsetínským městským úřadem. Nelíbí se jim postup vyšetřování údajného přijetí půlmilionového úplatku, z něhož byl lidovecký předseda obviněn. Mezi manifestujícími se mimo jiné objevil i senátor Jaromír Štětina (SZ) a Čunkova manželka Pavla.
Podle hudebníka Zbyňka Horvátha, svolavatele demonstrace, není trestní stíhání Čunka standardní. Je přesvědčen, že případ má posloužit k Čunkovu odstranění z politiky. Akci uspořádalo uskupení s názvem Výbor na obranu Jiřího Čunka, který věří v jeho nevinu. Ve středu se stejná akce konala v Praze před Úřadem vlády. Sešlo se tam zhruba osm desítek lidí, mezi něž zavítal i Čunek. Další demonstrace se má konat v pondělí před přerovským státním zastupitelstvím.
Na vsetínském mítinku Horváth několikrát zopakoval, že za příčinu aféry považuje hanebné praktiky přerovského státního zastupitelství, které se nebojí falšování důkazů. Čunkovu kauzu přirovnal k případu Vladimíra Hučína, který se demonstrace rovněž zúčastnil.
Demonstranti měli v rukou transparenty, na kterých byla napsaná hesla jako "Mlčící většina stojí za Čunkem", "Jirko Čunku nevzdávej to! Dnes je to na Tobě, zítra na nás." nebo "Vyšetřovatelé - I hlemýžď je rychlejší!".
Poděkování za podporu lidem vyslovila mimo jiné i Čunkova manželka Pavla, která si prý váží především odvahy organizátorů takové akce připravit. "Neumíte si vůbec představit, jak strašně moc je ta podpora potřeba a jak nás to - mě, manžela a celou rodinu drží. A také jsme se tady všichni sešli proto, abychom vyjádřili to, že chceme žít v právním státě a chceme žít v demokracii," řekla před davem lidí. Plnou podporu bývalému starostovi Vsetína vzkázala i současná starostka Květoslava Othová (KDU-ČSL), která zdůraznila, že policie nyní kvůli vyšetřování kauzy vznesla na radnici asi 700 požadavků, jimiž se nyní musí úředníci zabývat a vše dokládat.
Policie místopředsedu vlády obvinila z přijetí půlmilionového úplatku začátkem letošního února. Údajně ho převzal jako vsetínský starosta v únoru 2002 od realitní společnosti H&B Real za prodej většinového podílu města ve společnosti Vsetínské byty. Čunek převzetí úplatku popírá.
Čunkovým případem se zabývá přerovské státní zastupitelství. Podle Horvátha není ale "místně příslušné" k tomu, aby se kauze věnovalo. Výbor na svém webu uvedl, že dosud neexistuje obžaloba, takže případ nemůže jít k soudu a nemůže být uzavřen. Největší výhrady mají Čunkovi příznivci ale k dozorujícímu státnímu zástupci Radimu Obstovi. Tvrdí mimo jiné, že on a jeho rodina měli kontakty s komunistickou státní bezpečností. Obst to popřel.
Štětina na mítinku zdůraznil, že Obsta by měla z funkce státního zástupce podle jeho soudu odvolat nejvyšší státní zástupkyně Renáta Vesecká. "Když jsem na plénu Senátu oznámil, že existují důkazy o tom, že Radim Obst neměl dostat bezpečnostní prověrku, tak paní Vesecká zahájila okamžitě řízení a protikorupční policie z Prahy začala prověřovat tu moji verzi," uvedl senátor s tím, že už policii podal i vysvětlení. Vysvětlení podal mimo jiné i Hučín. Nejdůležitější materiály jsou podle něho v Bezpečností informační službě, jedná se o svazky zabývající se činností Obsta a mají krycí jména jako Špunt, Silon nebo Dýka. Společnost by se tak měla podle Štětiny dozvědět, co v nich je.
Čunek na sebe strhl pozornost již loni před senátními a komunálními volbami ještě jako starosta Vsetína. Radnice tehdy vystěhovala romské rodiny z rozpadlého pavlačového domu v centru do kontejnerových bytů na okraji města, část Romů odsunula do jiných okresů. Čunek si za tento postup vysloužil kritiku od ochránců lidských práv, podle analýzy mu ale pomohl u voličů.
Kromě obvinění z přijetí půlmilionového úplatku čelí Čunek ještě řadě trestních oznámení právě kvůli svým vyjádřením na adresů Romů. Naposledy na něj z tohoto důvodu podalo trestní oznámení čtrnáct romských organizací a stovka jednotlivců. Podle nich svými vyjádřeními o tom, že kvůli získání peněz od státu by se člověk musel opálit a dělat binec a ohně na náměstích, mohl podněcovat k nenávisti k romské menšině a k omezování jejích práv a svobod. Čunek tvrdí, že svými slovy nemířil na Romy, ale na politiky.
Čunkovy aktivity vadí i koaličním partnerům vládní KDU-ČSL. Strana zelených opakovaně vyzvala premiéra Mirka Topolánka (ODS), aby Čunka odvolal z vlády. Topolánek je této myšlence nakloněn, ale obává se o osud koalice.
Foto: ČTK