Všichni proti jednomu - lídři politických stran, které mohou uspět ve volbách do Poslanecké sněmovny, pokládají otázku vždy jednomu z nich.
On-line deník TÝDEN.CZ přináší sedmý, předposlední díl předvolební rubriky, ve kterém na otázky svých politických rivalů tentokrát odpovídá volební lídr ODS Petr Nečas.
Jiří Paroubek, předseda ČSSD
Můžete jasně vyloučit, že počítáte s Ivanem Langerem do jakékoliv funkce a před kongresem ODS deklarujete, že nestojíte o to, aby byl i místopředsedou ODS?
Petr Nečas: Pane Paroubku, ODS je demokratickou stranou, do stranických funkcí jsou členové voleni na základě stanov. U nás nemáme žádné totalitní praktiky nebo vládu jednoho muže. Deklaroval jsem, že nerozdělujeme medvěda, který ještě běhá po lese. Možná je to taktika jiných stran, naslibovat ministerské posty a před volbami si rozebírat funkce. To není můj styl. Já jsem představil svůj kompetenční tým, kde jsou lidé, se kterými jsem v kontaktu za jednotlivé tematické oblasti. O tom, kdo bude na jakém místě, o tom rozhodují voliči. Ti rozhodnou o tom, jestli chtějí vládu rozpočtové odpovědnosti s Petrem Nečasem, nebo populistickou vládu Jiřího Paroubka opřenou o hlasy komunistů, která bude zadlužovat stát.
Vojtěch Filip, předseda KSČM
Pane předsedo, myslíte, že Vás Vaši kolegové z ODS nechají pracovat samostatně nebo se budou cítit dotčeni, že jste některé z nich nezařadil do svého úzkého týmu?
Petr Nečas: Pane předsedo Filipe, nevidím důvod, proč by se kdokoliv měl cítit dotčen. Primárně jsem pro kompetenční tým vybíral lidi, kteří se mnou dlouhodobě spolupracují a prezentují návrhy ODS. Není to nic překvapivého. To, že jsem chtěl, aby tam byly tváře spíše mladšího a středního věku, aby tam nebyli politici okoukaní, to samozřejmě svým způsobem kosmetickou roli při rozhodování hrálo.
Karel Schwarzenberg, předseda TOP 09
Vidíte ODS jako dědice národní demokracie či národních socialistů? V čem vidíte její pravicovost?
Petr Nečas: Pane předsedo Schwarzenbergu, ODS bych nesrovnával s prvorepublikovými stranami, ale spíše s liberálně konzervativními stranami ve světě, jako je například Konzervativní strana ve Velké Británii nebo američtí republikáni. Od počátku stavíme svůj program na principech osobní svobody, individuální odpovědnosti, parlamentní demokracii a tržním hospodářství. Podporujeme podnikavé lidi, nebráníme soukromému vlastnictví a vymezujeme se proti levici a jejich pojetí silného sociálního a také zadluženého státu. Karle, ruku na srdce. Oceňuji snahu Vaší strany, která se inspirovala konzervativními hodnotami, které jsou v programu ODS již téměř dvě desetiletí a je připravena je spolu s námi prosazovat. Nicméně mne mrzí, že ve snaze se odlišit a trumfovat s našimi návrhy došla Vaše TOP 09 až na hranu pravicového populismu.
Radek John, předseda Věcí veřejných
Jako volič oceňuji momentální předvolební snahu o očistění strany od kmotrů. Proč jste se o ni nezasazoval během Vašeho mnohaletého působení ve vedení strany?
Petr Nečas: Pane předsedo Johne, dlouhodobě upozorňuji, že existuje nebezpečná míra srůstání byznysu a politiky. Samozřejmě nejsem naivní člověk, takže vím, že nelze nikde na světě obě věci oddělit. Já mám na to jasný názor. ODS mají reprezentovat legitimně zvolení lidé, kteří mají mandát na základě stanov. Odmítám nějaké pokoutné neprůhledné struktury. Kdo chce dělat politiku, musí vyjít na světlo a neskrývat se za někým. V tom je základní problém. Vždycky jsem měl čitelnou představu o tom, jak by měla ODS fungovat, jak by se měla chovat. Nejsem v tomhle nepopsaný list papíru. Snažil jsem se to vždycky do života ODS vnášet. Někdy více úspěšně, někdy méně.
Cyril Svoboda, předseda KDU-ČSL
Pane předsedo, pokud by Vám volič řekl, že v žádném případě nebude volit ODS, kterou jinou stranu byste mu doporučil?
Petr Nečas: Cyrile, pokud mi občané říkají, že nechtějí volit ODS, snažím se jim vysvětlit, proč dělají chybu. My přiznáváme, že nejsme dokonalí, nemáme patent na rozum, ale ODS je jediná, kdo dokáže zformovat vládu rozpočtové odpovědnosti a kdo zajistí nová pracovní místa a nezadluženou budoucnost. Paroubkova politika znamená ztrátu pracovních míst, zadlužování a je symbolem minulosti. Tyto volby jsou zkrátka opět o dvou velkých hráčích a voliči rozhodují, kdo má být jejich příštím premiérem.
Ondřej Liška, předseda Strany zelených
Mezi lídry Vašich kandidátek do Sněmovny máte jednu jedinou ženu. Proč není ODS více otevřená ženám? Bylo by to v rozporu s Vaší představou konzervativní politiky?
Petr Nečas: Ondřeji, já osobně jsem velkým zastáncem toho, aby ženy měly v ODS větší prostor. Například v mém kompetenčním týmu jsem velmi chtěl, aby byly na viditelných pozicích dámy, protože mně se nelíbí onen maskulinní tón, který ODS má. U nás nicméně platí důsledně demokratické procedury primárních voleb s hlasováním široké členské základny. Nedovedu si představit, že bychom zaváděli různé kvóty, různou pozitivní diskriminaci vůči komukoliv. Myslím si, že by to byl i výraz neúcty vůči dámám v ODS. Ony samy by byly první, kdo by proti tomu protestovaly, prostě proto, že tvrdí, že jsou neméně tak dobré, jako jsme my. A mají v tom pravdu. A nepotřebují tudíž žádné zvýhodňování.
Miloš Zeman, předseda SPOZ
Proč tak trváte na rovné dani, když všude v západní Evropě i v USA je systém progresivního zdanění?
Petr Nečas: Pane předsedo Zemane, rovná daň je díky existenci odpočitatelných položek progresivní, na to se zapomíná. Je progresivní, přestože méně, než byl bývalý daňový systém. Rovná daň zůstává jedním ze základních pilířů ODS, jelikož jsme přesvědčeni, že je spravedlivá. Daně z příjmu neplatí zaměstnanci s jedním dítětem do výše 14 700 Kč, se dvěma dětmi do výše 19 000 Kč, se třemi dětmi do výše 23 300 Kč. Nízké daně jsou naším dlouhodobým programem a sociální demokracie razí pravý opak. Opravdu nejsme přesvědčeni, že lékem na krizi je masivní zvyšování daní.
Foto: Lucie Pařízková, Karel Šanda, Tomáš Nosil