Všichni proti jednomu - lídři politických stran, které mohou uspět ve volbách do Poslanecké sněmovny, pokládají otázku vždy jednomu z nich.
On-line deník TÝDEN.CZ přináší první díl nové předvolební rubriky, ve kterém odpovídá předseda Strany zelených Ondřej Liška.
Jiří Paroubek, předseda ČSSD:
Jak se shoduje program Strany zelených v oblasti boje proti korupci s tím, že se Strana zelených zúčastnila vlády, která vznikla na základě přeběhlíků, Dalíkových a Šloufových dohod, kde byl ministrem vnitra Ivan Langer a která umožnila vzniknout "justiční mafii"?
Ondřej Liška:
V patové situaci, ke které vedl výsledek voleb v roce 2006, byla vláda ODS, KDU-ČSL a zelených jediným rozumným řešením. Jiné varianty zahrnovaly pouze vznik velké koalice anebo vládu, která by se opírala o hlasy komunistů, což navrhoval například tehdejší předseda KDU-ČSL Miroslav Kalousek a na čemž se s Vámi také dohodl. Nebýt vzpoury řadových členů KDU, vládli by zde s Vámi a Miroslavem Kalouskem komunisté.
Topolánkova vláda nakonec i s takto křehkou podporou byla - přes řadu chyb - vládou relativně úspěšnou a kdyby nedošlo k jejímu svržení v době předsednictví v Evropské radě, mohla významně pomoci i ke zlepšení jména ČR na mezinárodní úrovni. Proti praktikám "justiční mafie" jsme vystupovali, i když jsme byli ve vládě, a nadále vystupujeme. Pozoruhodné je spíše to, že ČSSD o těchto věcech mlčí nyní, i když pokračují. Nechcete si asi komplikovat své poslední dny v úřednické vládě a výsady s tím spojené.
V otázce boje proti korupci jsme důvěryhodní - i přes vládní angažmá jsme zůstali jedinou politickou stranou bez korupčního skandálu. Což se ovšem nedá říci o ČSSD. V tomto ohledu považujeme ODS a ČSSD za prašť jako uhoď.
Petr Nečas, volební lídr ODS:
Vážený pane předsedo, byl byste ochoten podpořit případnou menšinovou vládu Paroubkovy sociální demokracie, opírající se o hlasy komunistů?
Ondřej Liška:
Zelení nepodpoří žádnou vládu s účastí komunistů, ani takovou, která by se o hlasy komunistů opírala. Je evidentní, že v příští sněmovně bude každý hlas, který se proti návratu vlivu komunistů postaví, velmi důležitý. A s námi v tom můžete počítat.
Vojtěch Filip, předseda KSČM:
Co jste udělal jako předseda Strany zelených a co udělali Vaši bývalí ministři pro zlepšení životního prostředí na Ostravsku a na severu Čech? Můžete vyjmenovat alespoň pět bodů, ve kterých se projeví Vaše činnost?
Ondřej Liška:
Především jsme napravovali stav životního prostředí v regionech, které byly přes čtyřicet let bezostyšně plundrované jako surovinové a energetické srdce státu a místním bylo namísto řešení nabízeno pohřebné.
Konkrétně jsme prosadili novelu zákona o ochraně ovzduší, která mj. umožňuje operativněji regulovat některé zdroje v případě vysokých koncentrací znečištění ovzduší. Připravili jsme a spustili program "Zelená úsporám" z mezinárodního obchodu s emisními povolenkami, který v obou regionech podporuje zvyšování zaměstnanosti, chrání peněženky občanů a snižuje znečištění ovzduší. Zavedli jsme Operační program ochrany životního prostředí, díky kterému za našeho působení do obou regiónů putovalo přes 8 miliard korun na zlepšení ekologické infrastruktury obcí a měst (čističky vod, odpady, obnova stability krajiny). Udrželi jsme těžební limity pro uhlí jak na Mostecku, tak i na Frenštátsku v Beskydech, jejichž prolomení by znamenalo vystěhování tisíců lidí z dotčených obcí. Nepřipustili jsme výstavbu jezů na Labi, které by zničily ekologicky unikátní úsek řeky a navíc by znamenaly promrhanou investici okolo 5 mld. Kč, která by lodní dopravu stejně zásadně neřešila. Prosadili jsme kompromisní variantu protipovodňové nádrže Nové Heřmínovy, která umožní uchování velké většiny obce a je účelně propojena se systémem krajinně-ekologických opatření v povodí. To jen pro ukázku, je toho samozřejmě daleko více.
Karel Schwarzenberg, předseda TOP 09:
Pochopitelně jste se zabýval podivnými tendry podniku Lesy ČR. Zdá se, že tyto problémy ale vyplývají z celkového systému, jak a kdo lesy spravuje a jak a kdo v nich hospodaří. Máte promyšlený návrh na systémové změny, které by takové jevy znemožnily?
Ondřej Liška:
Ano. Je neudržitelné, aby podnik Lesy ČR, spravující státní majetek v odhadované výši 700 mld. Kč, hospodařil nevýhodně a neprůhledně, v rozporu s běžnou praxí v okolních zemích, proti doporučením expertů a bez ohledu na zprávu NKÚ, která upozorňuje na plýtvání a klientelismus.
Zelení minulý pátek 16. dubna v Poslanecké sněmovně prosadili usnesení, kterým sněmovna vyzvala vládu, aby zastavila neprůhledné tendry podniku Lesy ČR. Zároveň sněmovna na podnět zelených vyzvala vládu, aby předložila nový návrh zákona o lesích v majetku státu, který zajistí transparentní model hospodaření a plnění ekologických funkcí lesa. Musí také dojít k průhlednému oddělení těžby dříví od vlastního obchodování s dřevní hmotou. Jen tak je možné předejít podezřením, že zadávání zakázek Lesů ČR zavání korupcí a ochuzuje ročně stát o stovky milionů korun. Bavorské státní lesy nám v tom jsou v dobrém slova smyslu příkladem.
Cyril Svoboda, předseda KDU-ČSL:
V čem je programová shoda mezi křesťanskými demokraty a Stranou zelených?
Ondřej Liška:
Shodujeme se v důležitosti podpory a rozvoje české občanské společnosti a ve vnímání zásadního významu kultury. Shodujeme se také v potřebě skutečně podpořit vědu a výzkum. S lidovci máme na nemalý počet dílčích věcí stejný názor.
Celkově se však lišíme. Nejsme konzervativní stranou, nebojíme se rozmanitosti. Máme liberální pohled na společnost, na rozdíl od strany lidové se hlásíme k právu na sebeurčení, tedy k rovným právům sexuálních menšin nebo k právu žen rozhodnout o ukončení těhotenství. A také se lišíme blízkým vztahem k alternativní kultuře, sami v ní máme kořeny.
Shodujeme se i v boji proti korupci, ale to se na papíře shodujeme se všemi stranami. Když si však chce lobbista v hlavní kanceláři strany zaplatit zákon na míru, od všech se kupodivu rázem odlišujeme.
Radek John, předseda Věcí veřejných:
Čím se budete živit, pokud se Vaše strana nedostane do parlamentu?
Ondřej Liška:
Poctivou prací stejně jako doposud. Snad jen s jedinou výhodou oproti dnešku: trávil bych více času se svou rodinou. Zelení ale uspějí, i když média včetně veřejnoprávních sugerují lidem báchorky o ztraceném hlasu. Naopak, hlas pro jinou stranu než pro zelené, je hlasem ztraceným. Nabízíme moderní, nepopulistický a dlouhodobý program reprezentovaný lidmi, kterým je možné věřit. Nemám pochyb, že se najde dost voličů, kteří budou volit zelené, protože "na rozdíl od ostatních stran brzy nezešediví". Děkuji tímto herci Tomášovi Hanákovi za jeho bonmot.
Miloš Zeman, předseda SPOZ:
Proč Strana zelených podporuje obrovské dotace pro solární a větrné elektrárny a neponechává v této oblasti konkurenční prostředí?
Ondřej Liška:
Zákon, který dával zbytečně vysokou státní podporu energii z obnovitelných zdrojů, schválila sněmovna v roce 2005, tedy v době, kdy zelení ještě byli mimoparlamentní stranou. Na neúnosnost tohoto zákona jsme opakovaně upozorňovali a letos jsme podpořili jeho novelu, která umožnila, aby státní podpora čisté energie klesala stejně rychle jako její výrobní cena a zamezilo se tak zbytečně velké státní podpoře.
S rozumnou podporou obnovitelných zdrojů však souhlasíme. V této oblasti totiž, bohužel, dlouhá léta spravedlivá volná soutěž neexistuje. Nebo snad do ceny energie z uhlí jsou promítnuty negativní ekonomické dopady na lidské zdraví nebo stav krajiny?
Jinými slovy, má cenu rozumným způsobem motivovat producenty obnovitelné energie, neboť tím snižujeme závislost na špinavém uhlí a ruském plynu a šetříme jinde - při rekultivaci krajiny, ve zdravotnictví atd. Systém však nesmí být nastaven špatně, jak se stalo v roce 2005.
Foto: Lucie Pařízková, Tomáš Nosil, Robert Zlatohlávek, ČTK, kscm.cz