Vstřícnost Čechů k cizincům je na historicky nejnižší úrovni. Tři čtvrtiny (73 procent) lidí nesouhlasí s právem na občanství pro každého člověka žijícího v Česku, před rokem tento podíl dosáhl 67 procent. Vyplývá to z březnového průzkumu agentury STEM.
Možnost etnických menšin na život podle vlastních tradic odmítá 69 procent lidí a dva ze tří občanů považují cizince za příliš velké bezpečnostní riziko pro Českou republiku. Názor na to, zda Češi přistupují k cizincům bez předsudků a zaujatosti, rozděluje veřejnost na dva vyrovnané tábory - 47 procent lidí míní, že ano.
Menší vstřícnost Čechů k cizincům pravděpodobně souvisí s lednovým teroristickým útokem na pařížskou redakci časopisu Charlie Hebdo. Podíl lidí spatřujících v cizincích bezpečnostní riziko se od loňského března zvýšil o sedm procentních bodů na 67 procent. Život podle vlastních tradic by všem menšinám umožnilo 31 procent lidí, zatímco před rokem jich bylo 46 procent.
Tolerance k volnosti etnických menšin žít podle vlastních zvyků se nejvýrazněji snížil mezi lidmi od 30 do 44 let a mezi lidmi s vysokoškolským vzděláním. "Zatímco v loňském roce se lidé s vysokoškolským diplomem od ostatních vzdělanostních skupin odlišovali vyšší mírou vstřícnosti k cizincům, aktuálně jsou na tom podobně jako ostatní," komentuje výsledky STEM.
Agentura STEM tento průzkum provedla mezi 17. a 27. březnem letošního roku mezi tisícovkou lidí.