Vykulil jsem oči, přiznal Klaus k Zemanovu metálu Tomanovi

Domácí
29. 10. 2015 12:27
Prezident Miloš Zeman při příležitosti výročí vzniku samostatného československého státu uděloval 28. října na Pražském hradě státní vyznamenání. Medaili Za zásluhy převzal podnikatel a politik Miroslav Toman (vpravo).
Prezident Miloš Zeman při příležitosti výročí vzniku samostatného československého státu uděloval 28. října na Pražském hradě státní vyznamenání. Medaili Za zásluhy převzal podnikatel a politik Miroslav Toman (vpravo).

Pravicová opozice kritizuje udělení státního vyznamenání Miroslavu Tomanovi, bývalému ministrovi zemědělství v předlistopadové komunistické vládě Lubomíra Štrougala. Medaili Za zásluhy mu ve středu na Pražském hradě předal prezident Miloš Zeman. Předseda ODS Petr Fiala to označil za "malou říjnovou socialistickou demontáž" listopadu 1989. Ke kritice se přidal i Zemanův předchůdce Václav Klaus, podle kterého tím byla prolomena polistopadové tradice.

Toman byl ministrem zemědělství v 80. letech, několik let byl i místopředsedou Štrougalovy vlády. Nyní podniká v potravinářství.

"Do včerejšího (středečního) večera bych nevěřil, že státní vyznamenání demokratické České republiky může dostat komunistický normalizační funkcionář. Malá říjnová socialistická demontáž listopadu '89," uvedl Fiala na Twitteru. Podobně se rádiu Frekvence 1 vyjádřil i Klaus. "Nastal průlom jisté polistopadové tradice. Poprvé dostal vyznamenání ministr bývalé komunistické vlády, což se prostě dodnes nestalo. Když jsem to slyšel, tak jsem jen vykulil oči," řekl podle Frekvence 1 Klaus.

Podobně reagoval na Facebooku i místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek. "Včera (ve středu) na Hradě se mi stýskalo po loňském ceremoniálu včetně fleecové bundičky nekonvenčního režiséra, to byla ještě buranská legrace. Ze včerejších orgií bolševické nestoudnosti, které vyvrcholily státním vyznamenáním pro soudruha Miroslava Tomana, z těch už šel mráz po zádech," napsal a přidal otázku, koho Zeman vyznamená příště, zda Štrougala, nebo Alojze Lorence, posledního náčelníka komunistické Státní bezpečnosti (StB).

Mezi dalšími oceněnými je herečka Jitka Frantová Pelikánová, jejíž jméno vyvolalo protesty kvůli její údajné spolupráci s komunistickou Státní bezpečností (StB). Ona sama odmítla, že by spolupráci s komunistickou tajnou policií podepsala.

Některá média kritizují i další Zemanem vybrané osobnosti, mezi nimiž jsou třeba František Ringo Čech nebo Ladislav Štaidl. Další komentátoři však poukazují na vyváženost seznamu a nesporné zásluhy většiny oceněných. Jsou mezi nimi třeba československý pilot, hrdina z letecké bitvy o Británii Josef František, student Petr Vejvoda, který chránil svou spolužačku před útokem duševně nemocné ženy, ale sám při tom přišel o život, bývalý redaktor ČTK a zachránce několika stovek československých Židů v Itálii Karel Weirich, politik František Kriegel, který jako jediný odmítl v Moskvě podepsat dokument legalizující okupaci Československa, nebo věhlasní vědci, úspěšní podnikatelé, sportovci a známí umělci.

"Oceněné nekomentuji, to je osobní výběr a není slušné hodnotit, kdo si to zaslouží a kdo ne," sdělil místopředseda vlády a šéf lidovců Pavel Bělobrádek. "Osobně bych některé neocenil, ale nejsem prezident. Dobré bylo, že místo mluvení o politice (prezident) představil pozitivní hrdiny," dodal. Hodnotit oceněné odmítl i předseda hnutí ANO Andrej Babiš s tím, že mu to nepřísluší, protože to je právo a rozhodnutí prezidenta. Předseda sněmovny Jan Hamáček (ČSSD) ocenil, že Zeman v několika případech přihlédl k návrhům obou komor parlamentu.

Podle místopředsedy KSČM Jiřího Dolejše diskuse o odměněných odráží polarizaci ve společnosti a rozdělenou veřejnost ve vztahu k osobě prezidenta. "Jméno Zeman dnes víc rozděluje, než spojuje. Oceňuji ale alespoň obecný respekt k uznání činu Petra Vejvody," dodal.

Autor: ČTK Foto: ČTK , Šimánek Vít

Naše nejnovější vydání

TÝDENSedmičkaTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ